1000 zł dla każdego – spotkanie z Maciejem Szlinderem

.Już za tydzień w piątek o godz. 18.00 (8 lutego) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbędzie się spotkanie autorskie z Maciejem Szlinderem. Z zaproszonym gościem  porozmawiać będzie można o jego książce „Bezwarunkowy dochód podstawowy”.

O tym czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy i czy jest szansa na wprowadzenie takiego rozwiązania w naszym kraju opowiadać będzie autor Maciej Szlinder, który w szczegółowy sposób opisał to zagadnienie w swojej książce „Bezwarunkowy dochód podstawowy”. Sięgając do najrozmaitszych postaw ekonomicznych, filozoficznych i społecznych, Szlinder wskazuje źródła koncepcji i jej odmiany. Przygląda się światowej debacie na temat BDP, analizuje argumenty za i przeciw i zastanawia się, jak takie rozwiązanie mogłoby funkcjonować w polskich warunkach.

Książka Szlindera to pierwszy polski przewodnik po idei bezwarunkowego dochodu podstawowego. Autor daje w niej wskazówki, jak myśleć o gospodarce w świecie po kryzysie finansowym z 2008 roku, w którym nierówności rosną, technologia nieodwracalnie odmienia rynek pracy, a tradycyjna ekonomia okazuje się bezradna w starciu z problemami XXI wieku.

Maciej Szlinder to doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, socjolog, ekonomista. Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Członek hiszpańskiej Sieci Dochodu Podstawowego (Red Renta Básica) i sieci europejskiej (Unconditional Basic Income Europe). Redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Publikował m. in. w „Basic Income Studies”, „Nowej Krytyce”, „Filo-Sofiji”, „Przeglądzie Ekonomicznym”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Nowym Obywatelu”. Tłumaczył lub współtłumaczył m.in. Cztery przyszłości. Wizje świata po kapitalizmie Petera Frase’a (PWN 2018), Sukces i szczęście. Dobry los a mit merytokracji Roberta Franka (PWN 2018), Nierówności. Co da się zrobić? Anthony’ego Atkinsona, Karta Prekariatu Guya Standinga (PWN 2015), Rzecz-pospolita Michaela Hardta i Antonia Negriego.

Wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami z ekonomii społecznej oraz ciekawe koncepcji bezwarunkowego dochodu podstawowego serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Maciejem Szlinderem, które odbędzie 8 lutego o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.