FERIE W BIBLIOTECE

Powiększ obraz

W tegoroczne ferie Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku zapewniła dzieciom moc atrakcji. Każdy dzień rozpoczynał się od zajęć tematycznych, po których odbywały się zajęcia dowolne, a dodatkowo przez cały pierwszy tydzień przez pięć godzin dziennie instruktorzy Centrum Kreatywnego Rozwoju prowadzili bezpłatne warsztaty z robotyki.

W pierwszym tygodniu dzieci poznawały podstawy kodowania poprzez zabawy na tablicy interaktywnej, tworzyły bałwanki z różnych materiałów, natomiast środowy Dzień pikantnych potraw uczciły wykonując wspólnie sałatkę meksykańską z dużą ilością chilli, którą później sami smakowali. Kolejny dzień to liski, czaszki, piórka i brokaty, czyli pomysły na karnawałowe maski, a piątek w związku ze świętem Kubusia Puchatka, wypełniony był zabawami umysłowymi i plastycznymi, których bohaterem był właśnie Kubuś oraz jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu.

W pierwsze dwa dni drugiego tygodnia ferii uczestnicy bibliotecznych zajęć wykonywali upominki dla swoich dziadków: buteleczki z kolorowym ryżem, kawowe ramki do zdjęć oraz kalendarze. W kolejnych dniach dzieci rozwijały przy laptopach swoje umiejętności w programowaniu, poznawali podróżnicze przygody Neli – bohaterki serii książek „Nela – mała reporterka” oraz – poniekąd jak detektywi – szyfrowali i odszyfrowywali wiadomości. Ćwicząc umysły poprzez rozwiązywanie rozmaitych zagadek, krzyżówek, rebusów i łamigłówek, przy okazji poznali proste metody z dziedziny kryptologii.

Dodatkową atrakcją dla dzieci na początku każdego tygodnia było spotkanie z policjantką z turkowskiej komendy policji. Miało ono na celu uświadomienie niepełnoletnim uczestnikom zajęć zagrożeń, zarówno tych czyhających na nich w domu, jak i tych na zewnątrz, szczególnie związanych z trwającą porą roku – zimą. Funkcjonariuszka opowiedziała o niebezpieczeństwach oraz podpowiedziała jak należy zachować się w konkretnych sytuacjach, co wolno, a czego nie należy robić, przypominając jednocześnie numer alarmowy, pod który trzeba zadzwonić w sytuacji zagrożenia.

Materiał prasowy MBP