Z początkiem października, po prawie 30 latach funkcjonowania w obskurnych piwnicach bloków na Osiedlu Wyzwolenia, Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku znalazła swoją nową siedzibę.
Trudno uwierzyć, że tak ważna instytucja kultury, jaką jest Biblioteka przez tyle lat musiała prowadzić swoją działalność w podziemiach, w tak fatalnych warunkach lokalowych. Nie trudno się dziwić mieszkańcom tej części miasta, że niezbyt chętnie odwiedzali pomieszczenia Filii nr 4 – strome schody, walka ze szczurami, nieprzyjemny zapach z pomieszczeń piwnicznych… Rodzice bali się posyłać dzieci do piwnic, a starsze osoby miały ogromny problem z pokonaniem stromych schodów. Statystyki podsumowujące rok 2015 mówią o około 400 czytelnikach w obu oddziałach. Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia w tej części miasta, wynik jest mało satysfakcjonujący, choć i tak pracownikom Filii nr 4 należy się szacunek.
Nowa siedziba bibliotecznej filii od 3 października znajduje się na ul. P.O.W 3 A. Wejście do Placówki jest bezpośrednio z ulicy, oba oddziały zostały połączone, dzięki czemu czytelnicy mają dostęp zarówno dla księgozbioru dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Połączenie pozwoliło także wydłużyć godziny otwarcia – w poniedziałek od 10.00 do 19.00, a od wtorku do piątku od 9.00 do 19.00. Powstało miejsce nowoczesne, ale i przytulne. Udało się wygospodarować przestrzeń między regałami, dzięki czemu czytelnicy mają swobodę w dostępie do półek. Wygospodarowano miejsce na stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej oraz stworzono kolorowy i przytulny kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi czytelnicy mogą poczuć się jak w domu – mają do dyspozycji gry, zabawki, ale co najważniejsze – na wyciągniecie ręki mają książki.
Przeprowadzka trwała miesiąc. Pełniąca obowiązki dyrektora – Ewelina Derucka – nie ukrywa, iż był to ciężki okres: „We wszystkie działania od projektowania wnętrz nowej lokalizacji począwszy przez remont, pakowanie i rozpakowywanie książek po prace dekoratorskie i porządkowe włączyli się wszyscy pracownicy Biblioteki, za co jestem im ogromnie wdzięczna. Myślę, że udało się osiągnąć naprawdę dużo, biorąc pod uwagę skromne środki, jakimi dysponowaliśmy”.
Dyrektor pragnie również podziękować przyjaciołom Biblioteki, którzy wsparli ją w różnoraki sposób – czy to przekazując materiały, pieniądze czy oferując zupełnie bezinteresowną pomoc w przeprowadzce: Spółdzielni SPOŁEM, Firmie Pinus, Panu Wiesławowi Staciewińskiemu, Firmie Ambro Logistics, Galerii Staromiejskiej, Samorządowi Osiedla Mieszkańców nr 3 z Panem Przewodniczącym Radosławem Idzikowskim, Stowarzyszeniu Ziemia Turkowska, Spółce Sintur, Muzeum Miasta Turek im. Józefa Mehoffera i Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Turku.
Materiał prasowy MBP