Historia prasy turkowskiej

Prasa odgrywała i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa regionu turkowskiego. Dostarczała mieszkańcom wiadomości o najnowszych wydarzeniach z różnych dziedzin życia i informowała o działalności lokalnych władz. To właśnie historia tego najstarszego medium była głównym tematem spotkania, które odbyło się 21 listopada 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.

We wtorkowe popołudnie, na Sali Konferencyjnej MBP, miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną ph. „Historia prasy turkowskiej”, połączone ze spotkaniem dla uczestników Programu 50+. Podczas spotkania dokonano podsumowania i wręczenia nagród laureatom Konkursu, który ogłoszony został wśród uczniów klas siódmych szkoły podstawowej, drugich i trzecich klas gimnazjalnych oraz szkół średnich miasta Turku i powiatu tureckiego. Hasło Konkursu miało skłonić uczestników do zaprezentowania tytułów prasowych, osób i faktów związanych z historią prasy turkowskiej.

Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Pawłowska – pracownik Czytelni Książek, Czasopism i Zbiorów Regionalnych MBP w Tuku, Ewa Ogrodowczyk – pracownik Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Marcin Michalak – pracownik Pracowni Komputerowej i Wypożyczalni Zbiorów Multimedialnych MBP w Turku postanowiła przyznać dwie nagrody i jedno wyróżnienie w dwóch kategoriach wiekowych. Wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymała Karolina Rosiak z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Komisja Konkursowa postanowiła nie przyznać nagród głównych w tej kategorii ze względu na błędy merytoryczne i pobieżne potraktowanie tematu. Postanowiła natomiast przyznać nagrody w kategorii wiekowej młodzież klas siódmych szkoły podstawowej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum. Miejsce pierwsze przypadło uczennicom z kl. 3 b Szkoły Podstawowej nr 1 (oddziały gimnazjalne) w Turku – Wiktorii Seidel, Weronice Poszwa i Gabrieli Pękacz, natomiast drugie Natalii Borowczyk i Sarze Spychalskiej z tej samej klasy i szkoły. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Anita Nawrot, Renata Szymańska i Emil Piekarczyk.

Rozstrzygnięcie konkursu uświetnił wykład gościa specjalnego, Redaktora Naczelnego „Echa Turku” – Pana Andrzeja Jarka.

Serdecznie gratulujemy laureatom i zachęcamy do udziału w naszych konkursach.