Kobiece kino w bibliotece

Powiększ obraz

Kino kobiet, kobiety w kinie” to tytuł nowego cyklu filmowego, jaki proponuje turkowskimi kinomaniakom, działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, Biblioteczny Klub Filmowy. Już w najbliższy wtorek, w jego ramach, można będzie zobaczyć film „Julieta” w reż. Pedro Almodovara.

W związku z obchodami w roku 2018 stulecia nadania praw wyborczych kobietom w Polsce, Miejska Biblioteka Publiczna w Turku postanowiła kobiety uczynić bohaterkami nowego cyklu filmowego BKF. Dlatego też każdy z proponowanych obrazów opowiadać będzie historię kobiet – zarówno tych znanych, jak i zupełnie anonimowych. W ramach cyklu „Kino kobiet, kobiety w kinie” obejrzeć można będzie następujące filmy:

30.01 – Julieta rez. Pedro Almodovar

27.02 – Sztuka kochania. Portret Michaliny Wisłockiej reż. Maria Sadowska

27.03 – Ukryte działania reż. Melfi Theodore

24.04 – Papusza reż. Joanna Koś-Krauze, Krzysztof Krauze

29.05 – Ma Ma – Julio Medem

26.06 – Żelazna dama reż. Phyllida Lloyd

25.09 – Coco Chanel reż. Anne Fotaine

23.10 – Boska Florence rez. Stephen Frears

27.11 – 33 sceny z życia reż. Małgorzata Szumowska

Już w najbliższy wtorek, tj. 30 stycznia o godz. 16.00 zapraszamy na pierwszą odsłonę kobiecego kina. Filmem rozpoczynającym cykl będzie obraz Pedro Almodovara „Julieta” – poruszająca, intymna historia opowiedziana z olbrzymią wrażliwością i wyczuciem detalu.

Tytułowa bohaterka to kobieta o dwóch twarzach a zarazem matka pokazana w dwóch, kluczowych momentach istnienia: w chwili, gdy trzeba skończyć z młodzieńcza naiwnością, oraz po latach, gdy okazuje się, że zbudowanie nowego życia kosztuje ją zbyt wiele.

Pedro Almodovar to jeden z niewielu reżyserów płci męskiej, który posiadł i zrozumiała legendarny żeński pierwiastek, przepełniający darem wrażliwości, empatii i umiejętnością pochylania się z troską nad kłopotami innej kobiety. Do obejrzenia tego niezwykłego obrazu oraz dyskusji zapraszamy już w najbliższy wtorek o godzinie 16.00 do Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.