Największy Festiwal Animacji także w Turku!

Powiększ obraz

Największy festiwal filmowy w Polsce i jeden z największych na świecie – 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA (www.polskaanimacja.pl), zawita w tym roku do rekordowej ilości ponad 100 miejscowości rozsianych po całej Polsce. Jednym z miejsc będzie Turek, a w nim Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie 15 i 22 marca odbędzie się Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos, podczas którego najmłodsi widzowie głosować będą na najlepsze polskie animacje.

Festiwal O!PLA to co roku zdumiewająca mieszanka technik, stylów i emocji ukazująca to, co we współczesnej polskiej animacji najlepsze. Podczas pokazów konkursowych, które między innymi odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku,  to dzieci będą Jurorami, wybierając najlepsze ich zdaniem współczesne filmy animowane stworzone z myślą o nich. 15 marca o godz. 17.30 zapraszamy przedszkolaki, a 22 marca, także o godz. 17.30 dzieci w wieku 6 – 10 lat.

Z rekordowej ilości 245. zgłoszeń na 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA zakwalifikowano w sumie 80. tytułów: 64. do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16. do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! (2. kategorie). W ramach bloków konkursowych przedszkolaki zobaczą sześć filmów, natomiast dzieci starsze oceniać będą 10 produkcji.

Festiwal O!PLA jest niezależną inicjatywą Piotra Kardasa (Animation Across Borders) realizowaną od 2013 roku w ścisłej współpracy z lokalnymi organizatorami. Od samego początku celem festiwalu jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. „O!PLA” oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”.

Materiał prasowy MBP w Turku