Nie tylko o Bestii

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwa! W jego ramach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbyły się dwa niezwykłe spotkania autorskie z dziennikarką, reporterką, podróżniczką i pisarką – Magdą Omilianowicz. Podczas obu autorka porwała uczestników w fascynującą podróż po swym życiu i twórczości.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek turkowska Książnica gościła znamienitą pisarkę – Magdę Omilianowicz. To niezwykle poczytna autorka reportaży, której teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej” czy „Polityce”. Zrealizowała również kilka reportaży telewizyjnych, jest także autorką jedenastu książek non-fiction. Najbardziej znanym utworem zaproszonego do Biblioteki gościa jest „Bestia. Studium zła”. To opowieść o „Wampirze z Bytowa”, czyli Leszku Pękalskim. Dziennikarka jako pierwsza przeprowadziła wywiad z mordercą, zapoznała się z aktami dotyczącymi jego sprawy, rozmawiała m.in. z kobietą, która przeżyła jego atak, z rodzinami ofiar. Zarówno spotkanie dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Turku, jak i dla uczestników Programu 50+ rozpoczęła właśnie od tego wątku. Omilianowicz przyznała, że było to dla niej bardzo ciężkie doświadczenie, którego nie chciałaby powtórzyć.

Dużą część spotkań autorka poświęciła przybliżeniu niezwykłych bohaterek swoich dwóch zbiorów reportaży: „Przekraczając granice” i „Przekraczając granice 2”. Książki są zbiorami niezależnych wywiadów z niesamowitymi kobietami, które czerpią z życia, ile tylko się da, mimo ogromnego bagażu doświadczeń.

Na spotkaniach nie zabrakło również egzotyki. Omilianowicz opowiedziała o niewielkiej hiszpańskiej wyspie wulkanicznej, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich – Lanzarote. Opowieść o tym pięknym zakątku świata, w którym spędziła kilka lat, okraszana była zapierającymi dech w piersiach fotografiami.

Na zakończenie Pani Magda opowiedziała o planach zawodowych, chętnie też odpowiadała na zadawane przez uczestników pytania. Nie zabrakło oczywiście autografów i pamiątkowych zdjęć.