Poetyckie święto

Za nami niezapomniane poetyckie święto. W tym roku uroczysta Gala Poetycka, która odbyła się 18 listopada, zorganizowana została w Międzypokoleniowym Klubie Kultury Stowarzyszenia PRZYSTAŃ. Tym samym podsumowano XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki, organizowany co roku pod hasłem „Zbiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę, bo doprawdy czy warto inaczej na ziemi tej żyć…” oraz XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka pod hasłem „Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez”.

Współpraca instytucji kultury i połączenie po raz pierwszy dwóch turkowskich konkursów poetyckich okazały się strzałem w dziesiątkę. Wspólnie stworzone poetyckie wydarzenie miało niepowtarzalny klimat i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników imprezy.

XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku, w tym roku miał zmienioną formułę – skierowany był bowiem do poetów od 18 do 30 roku życia. Nagroda Główna w tej nowej odsłonie Konkursu powędrowała do Anny Michalskiej z Łodzi, wyróżnienia przyznano Paulinie Cedlerskiej z Działdowa i Sarze Ratajczak z Dłużyny, natomiast wyróżnienie specjalne na wniosek Jury – Weronice Tupaj z Karniowic. Tym razem w Jury Konkursu zasiedli turkowski poeta – Lech Lament oraz poetka, współzałożycielka Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” z Kalisza – Izabela Fietkiewicz-Paszek.

W XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim, organizowanym przez Stowarzyszenie PRZYSTAŃ, w ramach projektu „Poetycka Przystań”, w Jury zasiedli Anna Baśnik – poetka z Warty oraz, tak jak w bibliotecznym Konkursie – Lech Lament. Konkurs podzielony był na trzy kategorie. W Kategorii I: Poezja „Młody Talent” – dla osób od 14 do 20 lat I miejsce zdobyła Beata Szewczyk z Białegostoku, II miejsce Jan Konrad Klein z Krakowa, natomiast III Ewelina Matras z Warszawy. W Kategorii II: Poezja dla osób od 20 roku życia I miejsce zdobył Janusz Pyziński z Podgrodzia, II miejsce Małgorzata Januszewska z Częstochowy, III miejsce Piotr Zemanek z Bielska-Białej. W Kategorii III natomiast – Poezja dla dzieci – I miejsce wywalczyła Katarzyna Justyna Zychla z Żar, II miejsce Małgorzata Siemieniuk z Kap, III miejsce Tadeusz Charmuszko z Suwałk.

W część artystyczną zaangażowany był turkowski Chór Nauczycielski, który wykonał m.in. „Pieśń Gruzińską” Bułata Okudżawy, z której  zaczerpnięto hasło przewodnie Konkursu organizowanego przez PRZYSTAŃ. Na scenie, która zamieniła się w Parkową Kawiarenkę, pojawiły się również młode artystki, które śpiewały piosenki Kabaretu Starszych Panów: Aleksandra Winiarska, Patrycja Wiśniewska, Weronika Dębińska, Aniela Wróblewska oraz Natalia Goślińska i Wiktoria Wesoły, znajdujące się od sierpnia tego roku pod artystyczną opieką Bożeny Remelskiej-Grzybowskiej, aktorki kaliskiego Teatru im. W. Bogusławskiego. Dziennikarka Radia ESKA, Małgorzata Piontke, czytała wiersze tegorocznych laureatów, zasiadając na zaaranżowanej jesiennie parkowej ławeczce. Jej odbiorcami byli Wujek (Patryk Janczak) oraz Poeta (Jacek Sulkowski). Na scenie wystąpili też Janusz Kotoński, jako Kelner oraz Natalia Goślińska, jako Policjantka. Natomiast Ewelina Derucka, dyrektor turkowskiej Biblioteki, brawurowo odegrała satyryczny monolog „Mścicielka” autorstwa Mariana Załuckiego.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Poetycka Przystań”, współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Turek i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz realizowanego we współpracy z Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera i Miejską Biblioteką Publiczną im. Włodzimierza  Pietrzaka w Turku.

Fot. Marcin Derucki