Pokazali, że kochają czytać

Powiększ obraz

1740 osób wzięło udział w zorganizowanej przez Miejską Biblioteką Publiczną w Turku akcji happeningowej ph „Cały powiat czyta”. Wydarzenie, które miało miejsce 4 czerwca na płycie Stadiony 1000-lecia to część dużego, animującego czytelnictwo projektu „Z książką można wiele”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Nie drużyny piłkarskie, a setki uśmiechniętych dzieci, tych młodszych i starszych, zaczytanych w swoich ulubionych książkach – tak właśnie wyglądał miejski stadion we wtorkowe przedpołudnie. A wszystko za sprawą szalonej akcji „Cały powiat czyta”, w ramach której mieszkańcy miasta i powiatu ustanawiali rekord w jednoczesnym czytaniu.

W związku z tym, iż wydarzenie odbywało się 4 czerwca, idealnie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Dlatego też, na scenie pojawili się Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, Radna Miejska –  Elżbieta Niespodziańsza, dyrektorzy szkół – Maria Kukulska, Elżbieta Pokojowa, Zdzisława Kośla oraz prezes Stowarzyszenia Przystań Maria Kur-Sulkowska, którzy w brawurowy sposób zaprezentowali znane i lubiane przez wszystkich wiersze Juliana Tuwima. 4 czerwca przypadła także 30. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce. W związku z tym akcji przyświecało motto „dziecko, które czyta stanie się dorosłym, który myśli”. Bowiem tylko taki dorosły będzie mógł dokonywać mądrych wyborów. O tym wszystkim ze sceny opowiadał prowadzący imprezę Jacek Sulkowski, z zaprzyjaźnionego z Biblioteką, Stowarzyszenia Przystań.

Gościem specjalnym wtorkowego wydarzenia był Łukasz Wierzbicki – autor książek dla dzieci i młodzieży oraz ambasador fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Pisarz nie tylko zaprezentował fragmenty swojej literackiej twórczości, ale także opowiadał dlaczego warto czytać. Co ciekawe sam swoją literacką przygodę rozpoczął właśnie w Turku, w mieszkaniu swojego dziadka.

Aby pamięć o akcji nigdy nie zginęła moment wspólnego czytania został upamiętniony na zdjęciu wykonanym dronem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku pragnie serdecznie podziękować wszystkim szkołom, przedszkolom, żłobkowi miejskiemu oraz Klubowi Seniora+, którzy tak ochoczo włączyli się do akcji. Podziękowania należą się także  – Burmistrzowi Miasta Turek Romualdowi Antosikowi oraz kierownik Wydział Spraw Społecznych UM – Aleksandrze Purcel-Kowalskiej  za wsparcie w organizacji, dyrektorowi OSiR w Turku Krzysztofowi Kolędzie za użyczenie płyty Stadiony 1000-lecia, Elżbiecie Niespodziańskiej za pomoc medyczną, firmie Evermed za użyczenie sprzętu medycznego, Emilowi Piekarczykowi za obsługę drona i piękne zdjęcia oraz Jackowi Sulkowskiemu ze Stowarzyszenia Przystań za brawurowe poprowadzenie całej imprezy.

Akcja „cały powiat czyta” jest częścią projektu „Z książką można wiele”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

DCIM/100MEDIA/DJI_0061.JPG

DCIM/100MEDIA/DJI_0065.JPG