Prawda czy fałsz? – warsztaty w Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku już od kilku lat uczestniczy w ogólnoeuropejskiej akcji „Tydzień z Internetem”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest świadome korzystanie z informacji.

W piątek, 29 marca w gościnnych progach Biblioteki, zawitała klasa VI a, ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku. Uczniowie odwiedzili nas, aby wziąć udział w warsztatach „Prawda czy fałsz? Co się kryje w informacji”. Temat związany był ze świadomym i rozsądnym korzystaniem z informacji, sprawnym ich wyszukiwaniem w internecie i ocenianiem ich wiarygodności. Są to wątki bardzo aktualne i szalenie ważne, nie tylko dlatego, że w internecie jest tych informacji coraz więcej i ludzie coraz częściej tam szukają wiedzy, ale też dlatego, że coraz więcej informacji jest niewiarygodnych, nierzetelnych, świadomie lub nieświadomie zniekształconych czy wręcz totalnie fałszowanych lub wymyślanych  „od zera”. W ramach warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak odróżnić informację od opinii oraz co powinno charakteryzować wartościowy przekaz informacyjny. Następnie wspólnie z prowadzącym wykonali ćwiczenie, którego efektem był wniosek, że jeśli nie mamy dodatkowej wiedzy, bardzo często trudno jest rozpoznać, czy informacja jest prawdziwa czy nie. Etapem końcowym była analiza i ocena nagrań youtuberów pod kątem rzetelności, prawdziwości i informatywności.

Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się do bardziej świadomego korzystania z sieci przez uczniów i zachowań w internecie.