Uczta dla miłośników fantastyki

Andrzej Pilipiuk – plasujący się w ścisłej czołówce najpoczytniejszych pisarzy w kraju – odwiedził mury Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Wydarzenie okazało się prawdziwym świętem dla wszystkich miłośników fantastyki.

W poniedziałkowe popołudnie, 29 maja, sala Biblioteki zapełniła się wielbicielami twórczości jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej fantastyki – Andrzeja Pilipiuka. Pisarz najbardziej znany jest z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Debiutował w 1996 roku, opowiadaniem „Hiena”, w którym to właśnie po raz pierwszy pojawiła się postać Wędrowycza. Dotąd Pilipiuk napisał już kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu. Spod jego pióra wyszedł również m.in. cykl o kuzynkach Kruszewskich i Michale Sędziwoju oraz cykl opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki. Pisarz był wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, uhonorowano go nią w 2002 roku za opowiadanie „Kuzynki”.

Uczestnikom ponad dwugodzinnego spotkania trudno było rozstać się z Mistrzem. Na zakończenie autor chętnie rozdawał autografy, nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć oraz rozmów z Czytelnikami.

Spotkaniu towarzyszyło podsumowanie Konkursu „Fantastyczny Turek”, ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku, Muzeum Miasta Turek im. Józefa Mehoffera, Miejski Dom Kultury w Turku oraz Stowarzyszenie TERAZ TUREK. Głównymi celami była promocja miasta Turek i powiatu tureckiego, propagowanie twórczości fantastycznej oraz stworzenie możliwości debiutu nieznanym dotąd autorom. W skład Komisji Konkursowej wchodzili: Justyna Rogacka – członek Stowarzyszenia TERAZ TUREK, Ewelina Derucka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, Bartosz Stachowiak – dyrektor Muzeum Miasta Turku, Sylwia Przybylska – instruktor Miejskiego Domu Kultury w Turku, Ewelina Zając – przewodnicząca Rady Programowej Bibliotheca Turcoviana, Jarosław Klonowski – pisarz oraz Arkadiusz Wszędybył – redaktor portalu Turek.net.pl.

Jury wraz z Organizatorami postanowiło przyznać następujące nagrody: I nagroda za opowiadanie „CW100”, opatrzone godłem Snake, powędrowała do Marka Palutkiewicza z Kłobucka; II nagrodę za opowiadanie „Podróże kształcą”, opatrzone godłem graficznym Drzewo, otrzymała Anna Dądela z Poznania; III nagrodę za opowiadanie „Fantastyczny Turek”, opatrzone godłem TKACZ, Jury postanowiło przyznać Ignacemu Osetkowi z Warszawy. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu literackim.

Fot. Marcin Derucki