Wspólnie stworzyli bajkę o wielkiej odwadze

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku zachęca do zakupu publikacji „Julek i jego odwaga”. Wydana przez biblioteczne wydawnictwo książka to efekt projektu utworzonego na potrzeby pomocy Julkowi Komajdzie, małemu bohaterowi który walczył z potężnym wrogiem i co najważniejsze, zwyciężył.

„Julek i jego odwaga” to niewielka książeczka, zaledwie kilkunastostronicowa, z ubogą ilością ilustracji. Jednak to nie jej obojętność i szata graficzna są tu ważne, ale zawartość i ludzie, którzy jej wnętrze stworzyli. A są to: Jarosław Klonowski, Kinga Górska, Paula Kubicz-Grzybek, Milena Nockowska-Bernadziak, Julita Polipowska, Karolina Frątczak i Filip Boliński. To dzięki nim i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku, możecie dziś te książkę trzymać w swoich rękach.

Wszystko zaczęło się od szeregu licytacji, które wspomóc miała zbiórkę pieniędzy na leczenie Juliana Komajdy, małego chłopca mierzącego się z potężnym wrogiem, jakim jest Neuroblastoma. Wśród przeróżnego rodzaju towarów i usług, oferowanych przez darczyńców, pojawiła się propozycja warsztatów literackich, których organizacji podjął się Jarosław Klonowski wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Turku. Tym sposobem znalazło się pięć niesamowitych kobiet, które wspólnie, pod okiem pomysłodawcy, stworzyły „Julka i jego odwagę”.

Kinga Górska, Paula Kubicz-Grzybek, Milena Nockowska-Bernadziak, Julita Polipowska i Magdalena Misiak napisały historię Julką i jego niesamowitej walki z ciężką chorobą, przerabiając ją we wzruszającą, pełną metaforycznych odnośników bajkę o odwadze, heroicznej walce i dobru, które zawsze zwycięża.

„Dziś Julek ma się dobrze, zły czas prysł i może w końcu cieszyć się swoim dzieciństwem. Lecz na świecie istnieje wielu rycerzy i księżniczek, które z podobna odwagą zmagają się ze złem, wobec którego Sauron i Voldemort to przedszkolaki. Niech książka ta posłuży im jako Księga Miłości, Nadziei i Mocy. ” – tak we wstępie publikacje podsumowuje Jarosław Klonowski.

Choć etap twórczy trwał długo, po drodze zdarzały się problemy ze składem, ostatecznie książkę udało się wydać Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.  W ostatnim czasie odbyło się podsumowanie projektu, wręczenie egzemplarzy autorskich oraz przekazanie książek Julkowi i jego rodzinie.

Dziś książka może trafić także w wasze ręce. Wszystkich zainteresowanych nabyciem książki zapraszamy do Wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, ul. Dworcowa 5. Koszt zakupu to jedyne 5 zł.