Czytanie porusza? Oczywiście!

Powiększ obraz

W tym roku do odbywającej się w sobotę 3 czerwca III edycji akcji Noc Bibliotek przystąpiła rekordowa liczba 1353 bibliotek i kilkadziesiąt filii. Również Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku postanowiła przygotować na tę wyjątkową noc moc atrakcji dla swoich Czytelników.

„Czytanie porusza” – to intrygujące hasło przyświecało tegorocznej, III już edycji Nocy Bibliotek. Aby „poruszyć” Czytelników postanowiliśmy wszystkie przygotowane na tę wyjątkową noc atrakcje połączyć wspólnym tematem – podróże.

Naszych Czytelników powitaliśmy o 18.00. Wtedy to rozpoczęło się spotkanie z Robbem Maciągiem, który porwał słuchaczy w niezwykłą podróż po Indiach. Nasz gość odwiedził ponad 20 krajów, w których znalazł setki przyjaciół. Do tej pory ukazało się siedem książek jego autorstwa. Jest dwukrotnym laureatem nagrody TRAVELER miesięcznika „National Geographic”. Podróżnik wierzy, iż w pisaniu najważniejsi są spotkani ludzie oraz ich historie i tę prawdę w niesamowity sposób przekazał zauroczonym uczestnikom spotkania.

Równocześnie z trwającym spotkaniem podróżnika w Piwnicy Talentów jego żona Anna prowadziła warsztaty indyjskie dla dzieci. W ich trakcie uczestnicy mogli nauczyć się kilku słów po hindusku, dowiedzieć się, czym jest sari czy bindi, poznać muzykę, kulturę, wierzenia oraz gdy i zabawy charakterystyczne dla tego kraju. Dzieci mogły również powąchać przyprawy stosowane w tym odległym kraju a na zakończenie spotkania na odległy kontynent przeniosła ich przepyszna słodka herbatka z dodatkiem mleka przygotowana przez Annę Maciąg.

Po warsztatach indyjskich przyszedł czas na kolejną atrakcję dla najmłodszych – warsztaty kryminalne. W podróż do świata zagadek kryminalnych porwała małych detektywów Kinga Trzmielewska – wykładowca Uniwersytetu Dziecięcego w Toruniu. Zadanie nie było łatwe! Dzieci musiały zmierzyć się z tajemniczą mafią, która specjalizowała się w kradzieży książek z biblioteki.

W tym czasie dzięki Annie i Robbowi Maciągom dorośli mogli poznawać świat poprzez herbatę. Dzięki warsztatom herbacianym podróżnicy zabrali wszystkich  do kilku krajów – wędrując przez Chiny, Indie i Tybet, a nawet do Afryki – przygotowując dla uczestników pięć, zupełnie różnych herbat. Pełne rekwizytów, niezwykłych aromatów i smaków spotkanie zadowoliło nie tylko miłośników tego napoju.

Cały czas w holu Biblioteki trwały warsztaty robotyki dla najmłodszych – do wspólnej zabawy z robotami oraz przedziwnymi konstrukcjami zaprosiło naszych milusińskich Centrum Kreatywnego Rozwoju. W trakcie wydarzenia można było również podziwiać wystawę fotografii, z Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii, autorstwa Wojciecha Ogrodowczyka, zatytułowaną „Himalaje”. Nasi goście mogli także odwiedzić stoisko Biura Podróży MY TRAVEL oraz zakupić przewodniki turystyczne w bardzo atrakcyjnej cenie. Odwiedzający mogli również skorzystać z Wielkiej Wymiany Książek, przyjrzeć się pracy uczestników Warsztatów rękodzieła z Panią Zofią Kolendą, którzy na ich oczach wyczarowywali quillingowe dzieła, czy też udać się do Sali gier, gdzie czekało wiele gier i nowinek technologicznych lub odwiedzić kącik zabaw dla najmłodszych dzieci. Niezwykłe emocje towarzyszyły odwiedzającym pełen szyfrów i zagadek biblioteczny escape room. Czy dopadł ich Mroczny Bibliotekarz? Żałujcie, jeśli nie odwiedziliście nas w tę niepowtarzalną noc…

Wszystkim przemiłym Czytelnikom, którzy byli z nami serdecznie dziękujemy! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tego wspaniałego bibliotecznego święta!