Leśne spotkanie z Konopnicką

Powiększ obraz

W sobotę,24 września, w magicznej leśnej scenerii odbyło się wyjątkowe dźwiękowo-wizualne widowisko – koncert „Z Konopnicką w tle”, będący elementem projektu „Stacja KulTURa w lasach tura. Przystanek Poezja – wokalno-sceniczne warsztaty integracyjne z Konopnicką w tle”. Udało się go zrealizować dzięki Konkursowi Inicjatyw Lokalnych, ogłoszonemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku w ramach Zadania „Działajmy razem- wielkie rzeczy w małym mieście”. Ogromnym atutem tego niecodziennego wydarzanie było nie tylko miejsce koncertu, ale także zaangażowanie w jego realizację Joanny Gogulskiej.

Projekt ,,Z Konopnicką w tle”, którego pomysłodawczynią była Anna Leszczyńska, pozwolił w oryginalny sposób połączyć poezje, muzykę i dwie kultury. W projekt bowiem zaangażowane były utalentowane polskie i ukraińskie dziewczyny, które udało się wyłonić podczas leśnych castingów. Przez całe wakacje ćwiczyły one swój warsztat wokalny pod okiem Joanny Gogulskiej – kompozytorki, aranżerki, instruktorki wokalistyki i muzykoterapeutki. Z uwagi na to, że 2022 ogłoszono rokiem Marii Konopnickiej, artystka nie tylko pracowała z wokalistkami, ale także podjęła się przygotowania aranżacji muzycznych do wierszy tej poetki. Ponadto sama Konopnicka związana była z naszym regionem, okres dzieciństwa i wczesnej młodości spędziła w nieodległym Kaliszu. Stąd właśnie pomysł, by tekstom poetki nadać oprawę muzyczną i pokazać ich uniwersalny charakter.

Podczas koncertu licznie zgromadzona widownia zobaczyć i usłyszć mogła efekt ciężkiej pracy uczestniczek projektu. Wokalno-poetyckie widowisko odbyło się w niezwykłym miejscu, tuż przy ścianie lasu. Zestawienie tej wyjątkowej leśnej scenerii, tematyki projektu, wrażeń wizualnych i pięknie śpiewających dziewcząt, gwarantowały niezwykłe doświadczenie kulturalne.

W ramach projektu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku, oglądać będzie można także wystawę poświęconą poetce.

Projekt realizowany jest z Konkursu Inicjatyw Lokalnych jako część Zadania ,,Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA/ LOKALNOŚĆ/ INICJATYWY/ SPOŁECZNOŚĆ/ KOOPERACJA/ ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025