Lokalni bohaterowie w grze, książce i na pocztówkach

W miniony piątek, 4 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbyło się podsumowanie animacyjno-edukacyjnego projektu „Śladami lokalnych bohaterów”. Szereg nieszablonych działań udało się zrealizować dzięki partnerskiej współpracy biblioteki z jednostkami miejskimi i Stowarzyszeniem Przystań. Gościem specjalnym wydarzenia był Piotr Bojarski – pisarz książek historycznych oraz  kierownik Centrum Szyfrów Enigma, który opowiadał o wykorzystaniu historycznych motywów w literaturze.

„Śladami lokalnych bohaterów” to niezwykły projekt, w ramach którego udało się zrealizować szereg wydarzeń. Były to dwa konkursy dla młodzieży szkolnej – literacki oraz graficzny, których motywem przewodnim była dowolnie wybrana postać z lokalnej historii, a także mobilna gra miejska, opowiadająca o miejscowych bohaterach. W ramach partnerskiego projektu odbyły się także spotkania z autorami książek historycznych – prof. Piotrem Goudynem i Grzegorzem Skorupskim.

4 listopada, podczas podsumowania projektu, które odbyło się w siedzibie biblioteki, nagrodzono uczestników obu konkursów oraz zwycięzców gry miejskiej. Organizatorzy zaprezentowali  także efekty projektu – wyjątkową publikacją pokonkursową, zawierająca nagrodzone opowiadania i grafiki oraz plansze wystawowe i pocztówki, dotyczące lokalnych bohaterów.

Gościem specjalnym wydarzenia był Piotr Bojarski – pisarz oraz kierownik Centrum Szyfrów Enigma, który opowiadał o tym, jak przemycać wątki historyczne do literatury. Spotkanie z autorem było także doskonałą okazją do poznania jego bogatej twórczości literackiej.

Projekt „Śladami lokalnych bohaterów” jest częścią Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy  w małym mieście”  ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025