Narodowe Czytanie Balladyny w Turku

Za nami dziewiąta edycja promującej czytelnictwo inicjatywy Narodowe Czytanie, imprezy współorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku wspólnie z Muzeum Miasta Turku i Miejskim Domem Kultury. Podobnie jak w latach poprzednich, wydarzenie stało się częścią imprezy Sztuki na Ulicy.

Narodowe Czytanie to zainicjowana, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory zaczytywaliśmy się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii”, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa, dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego oraz nowelach Henryka Sienkiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego –  utwór który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

Widownia, która zebrała się na deptaku ul. Kaliskiej miała możliwość wysłuchania sześciu wybranych fragmentów dramatu w wykonaniu: Romualda Antosika – Burmistrza Miasta Turek, Jacka Sulkowskiego ze Stowarzyszenia Przystań, Roberta Chmielewskiego – Komendanta Hufca Turek ZHP, Marioli Kadrzyńskiej-Siwek – Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku, Anety Jasnowskiej – wicedyrektorki Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, Anety Janiak – nauczycielki i instruktorki śpiewu, Aleksandry Purcel-Kowalskiej – kierownik Wydział Spraw Społecznym UM w Turku, Moniki Gruszczyńskiej Smak – logopedy, Marty Janickiej – dyrektorki Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku, Zuzanny Szczepockiej – przedstawicielki turkowskiego Centrum Wolontariatu, doktora Patryka Wodzińskiego oraz redaktorki gazety „Echo Turku” Iwony Kujawy.

Czytającym towarzyszyły występy muzyczne dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki Miejskiego Domu Kultur oraz podopiecznych Anety Janiak.