Narodowe Czytanie po raz piąty

Za nami piąta edycja promującej czytelnictwo akcji Narodowe Czytanie. Organizacji tego wydarzenia w Turku po raz kolejny podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka wraz z Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 oraz Stowarzyszeniem „Przystań”.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki polskiej literatury. W tym roku wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania internautów – zwyciężyła powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W latach ubiegłych czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

Tegoroczna akcja odbyła się w piękne słoneczne popołudnie 3 września na turkowskim Rynku. Wśród osób zaproszonych do czytania znaleźli się samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, lekarze, prawnik oraz dziennikarz. Całość wydarzenia poprowadziła Natalia Wojdziak ze Stowarzyszenia „Przystań”. W niezwykły klimat powieści wprowadziło zgromadzonych przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Na zakończenie piosenkę „Quo vadis Domine” ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza zaśpiewała Dominika Dębińska.

Każdy, kto przyniósł ze sobą własny egzemplarz książki z domowej biblioteczki mógł otrzymać okolicznościową pieczęć, związaną z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania.

Materiał prasowy MBP w Turku
fot. Marcin Derucki