Nowości książkowe dla dzieci – 27.04.2017

Powiększ obraz

Polecamy Państwu poniższe nowości wydawnicze dla dzieci.

Arnold Robel

Żabuch i ropuch Przez cały rok

Trzecia część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna Zimą, wiosną, latem, jesienią – Żabek i Ropuch przyjaźnią się przez cały rok. Przed nami kolejne przygody bohaterów, których – możemy to już śmiało potwierdzić – pokochali mali czytelnicy również w Polsce. Książka zawiera pięć opowieści o rezolutnym Żabku i wrażliwcu Ropuchu. Każda z nich rozgrywa się w innej scenerii, wszystkie wywołują uśmiech i uczą spoglądania na świat z różnych punktów widzenia. Książka otrzymała nagrodę Christopher Award (1977) i znalazła się na liście najlepszych książek dla dzieci przygotowanej specjalnie dla rodziców przez „The New York Times”.

Arnold Robel

Przez cały rok

Druga część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna. Żabek i Ropuch to najlepsi przyjaciele wszystko robią razem. Kiedy Ropuch podziwia ogród Żabka, Żabek uczy go, jak powinno się sadzić kwiaty. Kiedy Ropuch piecze pyszne ciasteczka, Żabek pomaga mu je zjeść. Kiedy Żabek i Ropuch bardzo się boją, razem stają się odważni.

Wiesław A. Lasocki

Wojtek spod Monte Cassino

Książka emigracyjnego pisarza Wiesława Lasockiego o przygodach słynnego brunatnego niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Andersa. Oswojony przez żołnierzy niedźwiedź był z nimi podczas całej wojny i szybko został maskotką jednostki i bohaterem słynnym w całej armii.

Martin Widmark

Tyczka w Krainie Szczęścia

Mały Daniel nie może zasnąć, a opiekująca się nim pani Julia zaczyna snuć opowieść na dobranoc. Kiedy była małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba. Czy w tej niezwykłej krainie rzeczywiście można odnaleźć szczęście?

Philippe de Kremmeter

Tata w sieci

Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, dla wielu może brzmieć znajomo!

Tata pingwin jest zawsze w sieci. Rano czyta gazetę na swoim laptopie, sprawdza pogodę i odwiedza swoich 532 przyjaciół na Icebooku. Przez resztę dnia jego syn i żona też nie mają z niego za wiele pożytku. Pewnego dnia tatę spotyka nieszczęście: jego komputer nie może połączyć się z siecią!

Ruth Krauss

„Bezsok to słowo, które dobrze znać, kiedy ma się szklankę bez soku” „Młode drzewko to coś, czym lepiej nie być, bo można wyrosnąć na słup telefoniczny” „Gdyby nie dziecko, nie byłoby mamy i taty, tylko zwykli ludzie” Gdyby nie dzieci, nie byłoby też tej książki. „Przyjęcie dla motyli” to uroczy hołd złożony dziecięcemu światu. Zbiór spostrzeżeń i powiedzonek celnie oddających odkrywczą prostotę dziecięcego sposobu bycia, mówienia i myślenia. Atutem książki są także stylowe ilustracje – Maurice Sendak z właściwą sobie lekkością wyczarował z dziecięcych zdań pełne życia i dowcipu scenki, które niezawodnie wywołują uśmiech na twarzach dzieci i rodziców.

Biesty Stephen

Potężne pojazdy

Mocarne pociągi składające się z kilku lokomotyw i ponad 100 wagonów z ciężkim ładunkiem, olbrzymi dżambo dżet zabierający na pokład ponad 500 pasażerów, gigantyczny śmigłowiec mogący na pokładzie przetransportować dużą ciężarówkę, rakieta kosmiczna, która zawiozła astronautów na Księżyc, kolosalna wywrotka z kołami o średnicy 4 m, pływający hotel przewożący ponad 8500 osób, tytaniczny okręt podwodny przystosowany do czteromiesięcznego zanurzenia oraz największe kontenerowce na świecie – wszystkie te niesamowite pojazdy, szczegółowo zilustrowane i opisane, czekają w tej książce na pasjonatów. Liczne podnoszone klapki pozwalają obejrzeć elementy konstrukcyjne maszyn, zajrzeć do ich ładowni i przestrzeni pasażerskich, poznać zasady działania. Gwarantowane kilka godzin odkrywczej, poszerzającej wiedzę lektury!

Anna Onichimowska

Piecyk, czapeczka i budyń

Bajka o dwóch niezwykłych sąsiadach – Wielkim trollu, żyjącym na szczycie lodowej góry, i malutkim Pufku, mieszkającym u jej podnóża. Chociaż mieszkali tuż obok siebie, nic o sobie nie wiedzieli. Pewnego dnia Wielki Troll porwał Pufka wraz z jego domkiem do swojego górskiego zamczyska! Czy chciał go uwięzić, czy przestraszyć? A może chciał go zaprosić na poobiednią herbatkę i pokazać mu swoją kolekcję płatków śniegu? Jest to książka o tym, jak trudno jest się czasem porozumieć, i o tym, że zawsze warto próbować…

Justyna Bednarek

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)

Postacie stworzone przez Justynę Bednarek pragną odmiany i przygód. Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka uczy, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką. Dzieci zapewne ucieszą się z nowych postaci jak malinowa skarpetka, która poleciała w kosmos; niebieska, która została muzą znanej pisarki; a czarna została superbohaterką. Niewyczerpanym źródłem pomysłów był mój mąż Michał. Co chwilę podsuwał mi jakiś koncept. Jedna bajka przyśniła mu się w całości – była to opowieść o skarpetce, która pomogła strażakowi uratować chomika. Podczas spotkań autorskich dzieci też mnożą pomysły – nic, tylko brać! Proszę się więc nie dziwić, że w drugim tomie jest trzynaście historyjek, podczas gdy w pierwszym było tylko dziesięć – śmieje się pisarka.

Per Nilsson

Inny niż wszyscy

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

Jiří Dvořák

Jak zwierzęta śpią

Jest wiele rodzajów zwierząt. Każde z nich jest inne. Każde z nich wygląda, pachnie i zachowuje się inaczej. I każde z nich może spać w inny sposób. A co ze snami? Być może każde zwierzę ma też inne sny. Ta ksiązką opowiada o tym, czego zwierzęta potrzebują i jak się zachowują, kiedy śpią. Jedne przesypiają prawie cały czas podczas gdy inne śpią bardzo mało. Niektóre śpią pod wodą, inne stojąc na jednej nodze. Są takie, które zakopują się w śniegu i takie, które śpią na gorącej pustyni…

Linda Liukas

Hello Ruby

„Hello Ruby” to niezwykła książka o programowaniu dla dzieci w wieku 4-8 lat, która poprzez zabawę wprowadzi je w fascynujący świat technologii. To pierwsza tego typu książka w Polsce. Nie jest podręcznikiem uczącym konkretnego języka programowania, ale pomaga rozwijać umiejętności, które przydadzą się w przyszłości każdemu młodemu programiście. Książka składa się z dwóch części: pięknie ilustrowanego opowiadania o przygodach Ruby i jej przyjaciół oraz zestawu ćwiczeń. Zadania przedstawią w praktyce problemy ze świata kodowania: jak stworzyć algorytm (mycia zębów), jak rozpoznać wzór (obrazków na tapecie), jak ułożyć pętlę (figur tanecznych), czy też jak szukać błędu w instrukcji (przygotowania kąpieli). Dzięki nim mali programiści rozwiną swoje umiejętności, przy okazji świetnie się bawiąc!

Peggy Parish

Dziękujemy ci, Amelio Bedelio!

Amelii Bedelii nie trzeba już nikomu przedstawiać. Pani Rogers była bardzo przejęta. Czekała na przyjazd ciotki Myry, więc chciała, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Amelia obiecała zająć się przygotowaniami – pościelą, koszulami i sukienką w kropki. Czy tym razem podoła powierzonym jej zadaniom? Jak wypadnie w oczach ciotki Myry? „Dziękujemy Ci, Amelio Bedelio!” to druga część przygód niezwykłej pomocy domowej, która rozbraja dobrocią i dosłownym rozumieniem poleceń. Jeśli chcesz się przekonać, w jaki sposób Amelia rozdziela jajka, przygotowuje roladę albo gotuje na parze, koniecznie sięgnij po tę książkę! Czy tym razem jej się upiecze? Z pewnością… pyszna szarlotka!

Andrzej Pągowski

Czy smartfony mają ogony?

Debiut literacki Andrzeja Pągowskiego, znanego autora ponad 1200 plakatów wydawanych drukiem od 1977 roku, zajmującego się również ilustracją książkową i prasową, malarstwem, rysunkiem satyrycznym i reklamą. Do tej pory Andrzej Pągowski malował głównie dla dorosłych, tym razem stworzył książkę dla dzieci. Jest autorem zarówno ilustracji jak i tekstów w publikacji „Czy smartfony mają ogony?”.

To książka obrazkowa dla najmłodszych pełna dowcipnych, wierszowanych historyjek z życia 18 zwierząt. Autor w przewrotny sposób przedstawił zwierzęta uchwycone w ekranie smartfonu. Czy to, co zostało przedstawione w smartfonie faktycznie przypomina zwierzątko? A może kogoś lub coś innego? Dlaczego tak jest? Przekonajcie się o tym sami. Ta książka rozbudzi kreatywność i zachęci do dalszej zabawy! Typografia tekstów doskonale komponuje się z bardzo kolorowymi, żywymi ilustracjami, które zachwycają zarówno dzieci jak i dorosłych. Autorska książka Andrzeja Pągowskiego skierowana jest nie tylko do najmłodszych miłośników zwierząt i fascynatów smartfonów swoich rodziców, ale do wszystkich dzieci, które lubią wesołe opowieści, śmiech i zabawy, w których mogą wykorzystać swoją wyobraźnię.

Peggy Parish

Amelia Bedelia

Pierwsze w Polsce wydanie kultowej amerykańskiej serii dla dzieci w znakomitym tłumaczeniu Wojciecha Manna! Amelia Bedelia – najzabawniejsza pomoc domowa, jaką można spotkać. Kiedy poprosisz ją o zdjęcie zasłon, Amelia – zafrasowana brakiem aparatu fotograficznego – wyciągnie kartkę, ołówek i narysuje je najpiękniej, jak tylko potrafi. A to dopiero początek jej możliwości! Strach pomyśleć, co się stanie, gdy zlecisz jej odmierzenie dwóch filiżanek ryżu! Przygotuje obiad czy sięgnie po… linijkę? Z taką pomocą nie można się nudzić 🙂 Zawód: pomoc domowa, (nie)idealna, lecz niezastąpiona Metoda działania: Amelia robi DOKŁADNIE TO, o co ją poprosisz – uważaj więc na słowa! Doświadczenie: od ponad 50 lat opiekuje się domem i dba o dobry humor czytelników na całym świecie Umiejętności dodatkowe: piecze najlepszy bezowy tort cytrynowy