Profesor Religa w bibliotece

Powiększ obraz

Pierwsze tegoroczne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem uczestnicy oglądali film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Pawlikowskiego.

Film opowiadał o życiu profesora Zbigniewa Religi, legendarnego kardiochirurga, który pokonywał wszelkie przeszkody stojące mu na drodze do przeprowadzenia w Polsce operacji przeszczepu serca. Człowiek pełen pasji, który w całości oddawał się swojej pracy, aby móc ratować ludzkie życie.

Film określić można mianem lekkiego, chociaż wzbudza skrajne emocje – widzowie mogą zarówno śmiać się i płakać.
Widzom najbardziej przypadła do gustu scena końcowa, której scenografia oparta była na prawdziwej fotografii, przedstawiającej wyczerpanego profesora Religę, siedzącego przy stole operacyjnym, na którym znajdował się zoperowany pacjent. W tle widać jego asystenta, który zmęczony śpi w kącie, na kafelkach podłogowych. Niniejsze zdjęcie zostało wykonane przez Jamesa Stanfielda dla magazynu „National Geographic”, które zostało fotografią roku 1987.

Wszystkich zainteresowanych Bibliotecznym Klubem Filmowym już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 23 lutego o godz. 16.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, ul. Dworcowa 5. Tym razem wyświetlony zostanie film „Mój Nikifor” w reż. Krzysztofa Krauze.