Cyfrowa wypożyczalnia książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku poszerzając swoją ofertę daje Czytelnikom zupełnie nową jakość wypożyczeń międzybibliotecznych. Wszystko to za sprawą Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, przez którą swoje zbiory udostępnia Biblioteka Narodowa. To niezwykle innowacyjne narzędzie pozwalające na udostępnienie w bibliotekach kilkuset tysięcy publikacji naukowych.

W systemie Academica, w ramach projektu Merkuriusz,  zdigitalizowano i udostępniono artykuły z ponad 2000 polskich czasopism naukowych opublikowanych w latach 2002-2014. W efekcie tego w systemie acedemica.edu.pl powstała największa w Polsce pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Zasób tych publikacji powiększa się każdego dnia. Dostęp do publikacji, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub są udostępnione w modelu Open Access jest nieograniczony, natomiast publikacje chronione prawem autorskim dostępne są tylko na terminalu znajdującym się w Bibliotece.

Co dokładnie oferuje system Academica? Dzięki niemu Czytelnik ma możliwość pełnotekstowego przeszukiwania setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych. Korzysta z inteligentnego systemu ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji. Kolejnym atutem jest nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access. Academica daje również możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim oraz tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych czy zapamiętywania kwerend.

Drogi Czytelniku, przyjdź do nas i sprawdź, jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje system acedemica.edu.pl! Więcej informacji oraz możliwość założenia konta w Czytelni Książek i Czasopism MBP w Turku. Serdecznie zapraszamy już od 13 września!