Wesprzyj projekt „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”

Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy do wsparcia zbiórki „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, której organizatorami są Fundacja Metropolia Dzieci wraz z Instytutem Książki. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup książek, zapewniających ukraińskim dzieciom nieodpłatny dostęp do publikacji w ich języku ojczystym, a także wesprą ukraińskich wydawców przez bezpośredni zakup ich wydań.  Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/podarujksiazkidzieciomzukrainy

Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać tym dzieciom i ich rodzicom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.

Zakupione przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci książki trafią do bibliotek publicznych. Dzięki temu będą służyły dłużej i większej grupie dzieci. Już wcześniej biblioteki planowały zakup książek ze względu na rosnącą grupę Ukraińców mieszkających na stałe w Polsce. W tej chwili potrzeby są zdecydowanie większe i biblioteki publiczne (5 tys. w całej Polsce) same sobie z tym nie poradzą, zważywszy na to, że książek ukraińskich na polskim rynku już teraz brakuje.

W ramach projektu planowany jest zakup bezpośrednio od wydawnictw ukraińskich książek dla dzieci w różnym wieku, tak aby stworzyć w bibliotekach półkę z książkami w języku ukraińskim. Biblioteki otrzymają bezpłatnie pakiet książek, które zwiększą zasób biblioteczny i będą wypożyczane przez ukraińskie dzieci i ich opiekunów. Takie rozwiązanie utrwali i zwielokrotni założony efekt w postaci dotarcia do jak największej liczby dzieci, które potrzebują bezpieczeństwa i poczucia komfortu, odebranego im w wyniku wojny. Terapeutyczna moc książek została potwierdzona naukowo, zadaniem organizatorów zbiórki jest pozwolić tej sile działać.

Wszystkie działania w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” są realizowane w ramach wolontariatu, a pozyskane pieniądze przeznaczane tylko na zakup i wysyłkę książek. Wolontariuszami są osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z książkami i promocją czytelnictwa.