Zakończenie semestru w klimacie podróży

We wtorkowe popołudnie, 19 czerwca, sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku zapełniła się po brzegi – odbyło się kończące kolejny semestr spotkanie dla uczestników Programu 50+. Seniorzy spotkali się z geografem i podróżnikiem, współautorem książki „Podróże do granic” – Robertem Czerniakiem.

Na zakończenie semestru Biblioteka przygotowała dla Seniorów wspaniałą, pełną wrażeń, niezapomnianą podróż, w którą zabrał wszystkich przybyłych Robert Czerniak. Podróżnik w 2008 roku przez sześć miesięcy samotnie przemierzał Amerykę Południową, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę, w latach 2008-2009, tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku pojechał z synem Joachimem. Wraz z nim odbył też podróż rowerem przez Australię. Podczas spotkania promował książkę „Podróże do granic”, którą napisał wspólnie z synem. To historia nie tylko o dalekich podróżach, ale i o prawdziwym życiu, przyjaźni, jak również o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. Opisane w niej wydarzenia dopełniał prezentacją zawierającą ponad dwieście, często zapierających dech, fotografii.

W tym semestrze program przygotowany dla Seniorów był niezwykle bogaty. Zaproponowaliśmy im cykl pod hasłem „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego”, który stworzył możliwość trzech międzypokoleniowych spotkań z młodzieżą z I LO i dał okazję do poznawania historii Turku poprzez sylwetki znanych osób z miasta i okolic. Poza spotkaniem z podróżnikiem odbyły się jeszcze trzy spotkania autorskie: z pisarką i dziennikarką – Teresą Moniką Rudzką, z Alicją Bogdan – autorką książki „Piękna każdego dnia. 365 wskazówek stylistki” oraz spotkanie „Rozwój osobisty jest możliwy w każdym wieku. Jak być lepszym – praktyczne inspiracje” z Jackiem Łapińskim, autorem książki „Jak być lepszym”. Uczestnicy programu 50+ mieli również okazję spotkać się z lokalną poetką – Jadwigą Mariolą Jankowską oraz zwiedzić Kościół Ewangelicko-Augsburski. Przygotowana została dla nich także, przez przedstawiciela Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, pogadanka o symbolice i zwyczajach Świąt Wielkanocnych; natomiast o kierunkach wakacyjnych podróży opowiedzieli im właściciele Biura Podróży MY TRAVEL – Państwo Beata i Maciej Krysztoforscy. Poza wtorkowymi spotkaniami Seniorzy uczestniczyli również w Dyskusyjnym Klubie Książki, Bibliotecznym Klubie Filmowym i Warsztatach rękodzieła, uczęszczali także na kurs komputerowy, kurs języka angielskiego dla początkujących i średnio zaawansowanych oraz uczestniczyli w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” realizowanej w ramach współpracy Biblioteki z turkowskimi przedszkolami.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą ofertą Seniorów! Spotkamy się w październiku – po wakacyjnej przerwie.