Nasze wydawnictwa

Turkowskie Impresje
Lech Lament
Nr 24 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2016

Książka ukazała się z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej turkowskiego poety. Lech Lament, swój najnowszy zbiorek poetycki poświęcił przede wszystkim Turkowi. W swoich wierszach, w niezwykle malowniczy i liryczny sposób opisuje znane każdemu mieszkańcowi miejsca, takie jak ul. Ogrodowa, ul. Chopina czy ul. Kaliska. W zbiorze opisane zostały także turkowskie murale czy dzieła Józefa Mehoffera. Poeta upamiętnił również nieżyjących turkowian – Artura Jurgawkę, Włodzimierza Marczewskiego czy Wojciecha Wesołowskiego. Z okazji jubileuszu Lecha Lamenta powstała specjalna limitowana edycja „Turkowskich impresji”, wydana w oprawie twardej, do której dołączona została płyta-niespodzianka. Krążek zawiera nagrania wierszy, odczytanych przez przyjaciół poety oraz piosenkę do tekstu jednego z utworów zamieszonego w zbiorze.

opr. broszurowa – 10 zł
opr. twarda – 15 zł

Dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku
Nr 23 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2015

Z ogromną przyjemnością oddajemy w ręce czytelników „Dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku”. Publikacja powstała na podstawie archiwalnej i aktualnej dokumentacji szkolnej oraz wspomnień naszych nauczycieli i absolwentów. Rozpoczyna się od najważniejszych wydarzeń związanych z początkiem szkolnictwa w naszym mieście, następnie opisuje rozwój naszej Szkoły aż do czasów współczesnych. Całość dopełnia bogaty zbiór fotografii, dokumentujących życie szkolne ostatnich dziewięćdziesięciu lat.
Zapraszamy do lektury i wyrażamy głęboką nadzieję, że dla Absolwentów wielu pokoleń niniejsza publikacja będzie bogatym źródłem niepowtarzalnych, cudownych wspomnień z lat dzieciństwa.

opr. twarda – 40 zł

Dwaj najwięksi tyrani ziemi.
Przypadek i Czas
Antologia poetycka

Turek 2015

W publikacji znajdują się wiersze osób nagrodzonych i wyróżnionych w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. im. Włodzimierza Pietrzaka.

opr. broszurowa – 5 zł

Związek Harcerstwa Polskiego w Turku i powiecie tureckim
Nr 22 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2015

Rok 2015 jest szczególnym rokiem dla harcerstwa na ziemiach powiatu tureckiego. Setne urodziny to wielkie wydarzenie również w życiu organizacji. To czas podsumowań i planów na przyszłość. Wiele pokoleń tworzyło tę organizację, jej kształt i zawsze ponadczasowy charakter.

opr. twarda 25 zł

Amatorski Klub Filmowy KALEJDOSKOP w Turku
Nr 21 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”

Turek 2014

Amatorski Klub Filmowy „Kalejdoskop” 50. rocznica powstania jest pierwszą publikacją przedstawiającą kronikę działalności Klubu, jego członków i dorobek filmowy, będący jednym z najcenniejszych zjawisk kulturowych miasta Turek.
Zespół realizatorów AKF „Kalejdoskop” w miarę upływu czasu i zdobywanego doświadczenia podejmował się realizacji filmów dotyczących nie tylko  miasta Turku. Filmowcy amatorzy, programując  działalność  klubu, przyjęli regułę, że zakres tematów kwalifikujących się do filmowego opracowania jest nieograniczony, należy tylko pamiętać, że generalną zasadą decydującą o wyborze jest wizualność tematu, oraz jego wewnętrzna dynamika.
Do publikacji dołączona płyta z wybranymi filmami AKF.
nakład wyczerpany

„Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego” T.2 cz. 2
Architektura i sztuka sakralna
Makary Górzyński
Nr 9 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2014

To ostatnia część cyklu wydawniczego „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, w ramach którego ukazały się już dwie pozycje: tom pierwszy „Miasto Turek” oraz pierwsza część tomu drugiego, „Rezydencje powiatu tureckiego”.Architektura i sztuka sakralna – kościoły i ich wyposażenie, domy modlitwy, cmentarze – to zakres przedmiotowy ostatniego tomu.

opr. broszurowa 20 zł
opr. twarda 25 zł

Kropla wieczności waży więcej niż całe morze czasu
Turek 2014

W publikacji znajdują się wiersze osób nagrodzonych i wyróżnionych w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. im. Włodzimierza Pietrzaka.

opr. broszurowa – 5 zł

Cała radość życia w tworzeniu…
Turek 2013

W publikacji znajdują się wiersze osób nagrodzonych i wyróżnionych w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. im. Włodzimierza Pietrzaka. Obok tekstów, będących odpowiedzią na hasło konkursu, znajdują się także utwory poświęcone patronowi biblioteki – Włodzimierzowi Pietrzakowi.

opr. broszurowa – 5 zł

„Kreisbildstelle Turek/Wartheland: Archiwum Igły”  T.II
Turek 2013
Nr 20 w serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Przepięknie wydana kontynuacja albumu, zawierającego niepublikowane dotychczas fotografie dokumentujące życie mieszkańców Turku i okolicznych miejscowości z lat 1941-1943. Unikalny zbiór negatywów wykonany przez agendę terenową Kreisbildstelle Wartheland w czasie okupacji hitlerowskiej i jest jedynym w Polsce tak obszernym zbiorem fotografii z czasów II Wojny Światowej.

Generał Mieczysław Smorawiński
Turek 2012
Nr 19 w serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Książka poświęcona generałowi Mieczysławowi Makaremu Smorawińskiemu to dzieło wybitnego polskiego historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego – Grzegorza Mazura. Czytelnicy, którzy zdecydują się po nią sięgnąć, znajdą tam najważniejsze informacje o generale – jego życiu, zarówno tym prywatnym, jak i zawodowym, działaniach wojennych oraz męczeńskiej śmierci w Katyniu. Książka jest pierwszą naukową biografią generała, syna ziemi turkowskiej i kaliskiej, legionisty, uczestnika wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919 i wojny polsko-radzieckiej 1920 r. Nazwisko jego stało się powszechnie znane dopiero w czasie ostatniej wojny i po jej zakończeniu, stał się bowiem jedną z najbardziej znanych ofiar katyńskiej masakry. Generał Mieczysław Smorawiński został w ten sposób jej symbolem, będąc jednym z najwyższych rangą wojskowych, którzy tam zginęli.

opr. broszurowa – 20 zł
opr. twarda – 25 zł

Świata, którego tworzymy nie ma na żadnej mapie
Turek 2012

W publikacji znajdują się wiersze osób nagrodzonych i wyróżnionych w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. im. Włodzimierza Pietrzaka. Obok tekstów, będących odpowiedzią na hasło: Świata, którego tworzymy nie ma na żadnej mapie, znajdują się także utwory poświęcone patronowi konkursu roku 2012 – Januszowi Korczakowi.

opr. broszurowa – 5 zł

Jutro będziemy poetami
Nr 18 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Turek 2012

Antologia poetycka „Jutro będziemy poetami” to najlepszy sposób na podsumowanie trzydziestoletniej działalności literackiej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. W publikacji znajdują się zarówno wiersze nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Włodzimierza Pietrzaka, teksty publikowane w jednej z pierwszych antologii – Samoświetlni, a także utwory poetów dobrze już znanych w turkowskim środowisku literackim oraz tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dziedzinie poezji. Dodatkowo, jeden z rozdziałów książki poświęcony został nieżyjącym poetom – Arturowi Jurgawce, Piotrowi Skorochódowi, Tadeuszowi Matusiakowi i Włodzimierzowi Marczewskiemu.

opr. broszurowa – 5 zł
opr. twarda – 9 zł

„100 Lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku”
Nr 17 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Turek 2012

100 Lat Liceum Ogólnokształcącego w Turku to pierwsza tak obszerna publikacja dotycząca najstarszej turkowskiej szkoły średniej. Oddajemy w Państwa ręce stronice przybliżające dawne dzieje Liceum (lata 1919 – 1945) oraz współczesność (lata 1946-2012). W niniejszej publikacji zamieszczono obszerne Kalendarium ilustrowane wieloma fotografiami, w którym rok po roku starano się wymienić najistotniejsze wydarzenia związane ze Szkołą, zaś dział Wspomnienia powstał dzięki zaangażowaniu samych absolwentów.
nakład wyczerpany

„Klub Sportowy TUR TUREK”
Nr 16 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Turek 2011

Publikacja ta zawiera historię Miejskiego Klubu Sportowego Tur Turek, sięgającą lat 20-tych XX wieku. Inicjatywę stworzenia pierwszej w Turku drużyny piłki nożnej podjęli Saturnin Kinkel, Czesław Zieliński i Roman Cyrulewski. Początki były trudne. Piłkarze nie posiadali ani własnego boiska, ani – tak potrzebnych dla działalności Klubu – środków finansowych. Ponadto wśród przedstawicieli lokalnej władzy panowało negatywne nastawienie do członków drużyny. Przełom nastapił w roku 1924, kiedy w sprawy Klubu zaangażował się Leon Kruszyński. W 1926 roku doszło do rejestracji Klubu jako stowarzyszenia pod nazwą TKS Tur Turek w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Od tego momentu nastapił rozwój Klubu, także w innych dziedzinach sportowych. Zawodnicy brali udział w zawodach lekkoatletycznych, formułowały się sekcje: kolarska, tenisa ziemnego, potem motocyklowa oraz piłki siatkowej i koszykowej. W pewnym okresie działalności istniały, poza wymienionymi, również sekcje: strzelecka, piłki ręcznej, szachowa i brydża sportowego.  Wybuch wojny spowodował zaprzestanie funkcjonowania Klubu, jednak tuż po jej zakończeniu w roku 1945 nastąpiła jego reaktywacja. W 1989 roku nazwa Klubu została zmieniona na Miejski Klub Sportowy Tur Turek, pod którą funkcjonuje do dziś z jedyną sekcją, która przetrwała – piłkarską.
Tekst uzupełniono licznymi fotografiami oraz wynikami osiąganymi przez zawodników poszczególnych sekcji.
opr. broszurowa – 30 zł

„Turek i okolice”. Słownik biograficzny
Nr 15 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA

Turek 2011

Słownik zawiera 143 biogramy osobowości wywodzących się z Turku i okolic, jak i działających na tym terenie. Wśród nich znaleźli się politycy, ludzie nauki, przedstawiciele różnych dziedzin sztuki, działacze społeczni, samorządowcy, organizatorzy licznych dziedzin gospodarki. Obok słynnych i wybitnych osobistości (np. Józef Mehoffer czy Felicjan Sławoj Składkowski) starano się przedstawić sylwetki tych, którzy dobrze zapisali się w dziejach tej mniejszej Ojczyzny, jaką jest rodzinna miejscowość czy gmina. Skierowany jest do szerokiego grona czytelników, a jego głównym celem jest przekazanie informacji o ludziach zasłużonych dla regionu.
opr. broszurowa – 25 zł
opr. twarda – 30 zł

„Każdy Dzień Jest Przepowiednią”
Lech Lament
Nr 14 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA
Turek 2011

Zbiór wierszy Lecha Lamenta.
opr. broszurowa – 15 zł
opr. twarda – 10 zł

„Słowa są całą poezją życia”
antologia poezji
Turek 2011

Zbiór wierszy osób nagrodzonych i wyróżnionych w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka ph. „Słowa są całą poezją życia”.
opr. broszurowa – cena 5 zł

„NSZZ Solidarność w Turku w latach 1980-1990″
Izabela Fret
Nr 13 serii wydawniczej BIBLIOTHECA TURCOVIANA
Turek 2010

Dzieje ruchu solidarnościowego w Turku przedstawione są na przykładzie turkowskich zakładów pracy i środowisk, które w latach 1980-1990 odegrały najwiekszą rolę w funkcjonowaniu związku na szczeblu regionu i podregionu.

opr. broszurowa – 25 zł

„W świecie Pluszowego Misia”
katalog powystawowy
Turek 2010

Wydawnictwo jest katalogiem pokonkursowym, w którym zaprezentowano wszystkie nagrodzone i wyróżnione  prace uczestników z dotychczasowych pięciu edycji Konkursu Plastycznego, roboczo nazwanego „Miś” (ponieważ hasło Konkursu każdego roku jest inne), organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku.
opr. broszurowa – brak egz. w sprzedaży

„Dryfujący księżyc”
Lech Lament
Turek 2010

Książka zawiera wybór wierszy Lecha Lamenta – znanego turkowskiego artysty i aktywnego twórcy środowiska literackiego. Cały tomik przenika nutą rozważań o samotności, tęsknocie i przemijaniu.

opr. broszurowa – 5 zł

„Józef Mehoffer – życie i twórczość. Bibliografia za lata 1898-2009”
Małgorzata Pawłowska
Turek 2010

Prezentowane tu piśmiennictwo dotyczy życia oraz twórczości tego wybitnego polskiego artysty. Zestawienie zawierające 190 pozycji, przejętych z dostępnych bibliografii, katalogów oraz internetowych baz danych, przeznaczone jest dla użytkowników zainteresowanych życiem i twórczością Mistrza.

opr. broszurowa – brak egz. w sprzedaży

„Eugeniusz Waniek – uczeń Józefa Mahoffera”
Nr 12 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2010

Wydawnictwo prezentuje całe zawodowe życie artysty pracującego w zespole Józefa Mehoffera przy tworzeniu polichromii w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Książka zawiera dzieła malarskie, grafiki, wiersze jak również osobiste listy pisane przez artystę.
opr. broszurowa 20 zł

„Will an aurochs come back to Polish forests?”
Nr 11 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2010

Angielska wersja książki „Czy tur powróci do polskich lasów?”.  Książka opracowana przez zespół naukowców Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskiej Fundacji Odtworzenia Tura w Warszawie. Wydawnictwo popularnonaukowe, adresowane do odbiorców o szerokich zainteresowaniach zoologicznych i ekologicznych, bogato ilustrowane kolorowymi rycinami.

opr. twarda – brak egz. w sprzedaży

„Ochotnicza Straż Pożarna w Turku”
Bartosz Stachowiak
Turek 2010

135 rocznica powstania jednostki. 125 rocznica założenia orkiestry dętej.

Wydawnictwo okolicznościowe, którego autorem jest Bartosz Stachowiak, przedstawia bogato ilustrowane fotografiami dzieje jednostki OSP w Turku oraz działającej przy niej orkiestry dętej.

opr. broszurowa – brak egz. w sprzedaży

„Liryki zachodzącego słońca”
Jadwiga Mariola Jankowska
Turek 2010

Debiutancki tomik poetki, w skład którego wchodzi 39 wierszy. Wydawnictwo ilustrowane grafikami Lecha Lamenta. Tak podsumował tomik Artur Jurgawka, autor wstępu: „I znamienne, że kiedy młodzi poeci piszą, jakby ich życie już się kończyło, kobieta znająca już życie pisze jakby dopiero stała na jego progu: „oto moje nowe życie, wszystko wypełnia się teraz nadzieją jutra”.

opr. broszurowa 5 zł

„KREISBILDSTELLE” – Archiwum Igły
praca zbiorowa
Nr 10 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”

Turek 2009

Jest to album zdjęć miasta Turku i powiatu tureckiego z czasów okupacji hitlerowskiej. W publikacji wykorzystano 611 zdjęć. Do książki dołączono dwie zrekonstruowane mapy: miasto Turek i powiat turecki w latach 1939-1945.nakład wyczerpany

„Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego” T.1 i T.2 cz. 1
Makary Górzyński
Nr 9 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2009

T.1. Miasto Turek składa się z 6 rozdziałów: Dziewiętnastowieczne śródmieście; Zabytki architektury sakralnej; Dzielnice tkackie; Architektura okresu międzywojennego; Zabytkowe założenia parkowe; Cmentarze zabytkowe.

T.2. cz. 1. Rezydencje Powiatu Tureckiego składa się z dwóch części – I Rezydencje istniejące; II Rezydencje utracone, każda część w układzie alfabetycznym według nazw miejscowości powiatu tureckiego.

T.1 i 2 zawierają warsztat pomocniczy: bibliografię, indeks osobowy, aneksy, źródła zdjęć, objaśnienia skrótów i systemu opisywania zdjęć. Oba tomy zawierają ok. 600 zdjęć, fotografii i dokumentów archiwalnych.
opr. broszurowa 40 zł
opr. twarda 50 zł

MISTERIUM JÓZEFA MEHOFFERA W KOŚCIELE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W TURKU
Praca zbiorowa
Nr 7 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2008

Album jest pracą zbiorową 10 osobowego zespołu redakcyjnego, w pracach którego uczestniczyła Joanna Wapiennik – Kossowicz, starszy kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Kierownik Oddziału Domu Józefa Mehoffera (współautorka wstępu i autorka opisów ilustracji zamieszczonych w albumie). Album wydany w 3 językach – polski, angielski, niemiecki, zawiera 69 ilustracji wnętrza Kościoła, polichromii, witraży, obrazów sztalugowych (m.in. Droga Krzyżowa), umeblowania, które są dziełami miastrza Józefa Mehoffera.
Kościół Najświętszego  Serca Pana Jezusa w Turku jest jedynym miejscem na świecie, w którym Józef Mehoffer w latach 1933 – 1939 stworzył przestrzeń olśniewającą splendorem i w którym znajdują się wszystkie formy sztuki uprawiane przez artystę.

cena: 40 zł

„NIEBO PEŁNE ALG”
Lech Lament
Turek 2008
Zbiór wierszy lidera turkowskiego środowiska literackiego, który debiutował w 1976 r. Wiersze zamieszczone w zbiorze zaskakują swoją różnorodnością wrażeń, bogactwem tematyki, szeroką gamą barwną, charakterem filozoficznych rozważań. Dogłębne zapoznanie się z poezją Lecha Lamenta staje się wielką, wspaniałą przygodą, w której odkrywamy siebie i innych, poznajemy lepiej świat i uczymy się go raz jeszcze. Zbiór ilustrowany grafikami autora wierszy.cena: 5 zł
„Czy tur powróci do polskich lasów”
Praca zbiorowa
Nr 8 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2008

Książka opracowana przez zespół naukowców Instytytu Genetyki PAN w Poznaniu, Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskiej Fundacji Odtworzenia TURA w Warszawie. Jest to wydawnictwo popularnonaukowe, adresowane do czytelników o szerokich zainteresowaniach zoologicznych i ekologicznych. Ciekawostką jest prezentacja miejscowości, ziem i krajów, których herby zawierają motyw tura. Cz. II przedstawia etapy prac badawczych dotyczących odtworzenia tura poprzez poznanie struktury DNA.
Książka bogato ilustrowana kolorowymi rycinami.
opr. broszurowa 15 zł
opr. twarda 20 zł

„BIEGŁEM PO LAURY …”
Włodzimierz Krzysztof Marczewski
Nr 6 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”

Zbiór wierszy Włodzimierza K. Marczewskiego, turkowskiego poety żyjącego w latach 1951-1996, którego debiut literacki przypadał na rok 1973. Książka zawiera cały dorobek twórczy poety z lat 1973-1996.Leszek Żuliński, autor wstępu tak określił poetę: „Marczewski był dobrą i mocną iskrą! Zapalił to, co płonie wysokim, jasnym ogniem po dzień dzisiejszy. Iskra, czyli gwiazda!”

cena: 10 zł

„MIĘDZY ŚWIATŁEM A CIENIEM”
Antologia poetycka
Turek 2008

Antologia poetycka to zbiór 25 wierszy nagrodzonych i wyróżnionych w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Włodzimierza Pietrzaka organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Turku.Ilustrowana grafikami ks. Krzysztofa Niespodziańskiego.

cena: 5 zł

„KOŚCIELNE DZIEJE TURKU”
ZBIGNIEW MICHALAK
Nr 5 serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”

Kalisz – Turek 2007

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół NaukKs. Zbigniew Michalak – doktor historii Kościoła UMK w Toruniu postawił sobie jako cel, całościowe opracowanie dziejów kościelnych Turku od najdawniejszych, hipotetycznych ustaleń początków parafii w XII wieku, po czasy współczesne, charakteryzujące się dynamicznym rozwojem struktur parafialnych w związku z rozwojem miasta.

nakład wyczerpany

„ŚWIAT WOKÓŁ NAS”
PIERWSZA PŁYTA ZESPOŁU KMT
Turek 2007

Płyta została nagrana w Studio Nagrań Pana Jerzego Gomoliszewskiego, wydana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, wyprodukowana przez Firmę Fonograficzną Dalmafon w Łodzi.Okładka płyty została zaprojektowana przez Pana Piotra Krawczyka z GOK Władysławów i wydrukowana w Drukarni UNICORN.

Na płycie: 1. Na oceanie; 2. Piosenka o ulicy Sarg; 3. Godzina między; 4. Poezja; 5. Zadupie; 6. Podłogo błogosław; 7. Bukiet liści; 8. Świat wokół nas; 9. Jesteśmy dziećmi; 10. Woda sodowa; 11. Jest na świecie ktoś; 12. Ufne Ska; 13. Bezdroża

nakład wyczerpany

„JAK PIĘKNIE JEST NA ZIEMI”
LECH lAMENT
tomik poezji dla dzieci
Turek 2007

Książka zawiera 23 wiersze dla dzieci i młodzieży tworzące niepowtarzalny klimat „świat – pejzaż”. Są to utwory lekkie i zwiewne kompozycyjnie, pełne barwy i dźwięków. Ze wstępu Leszka Żulińskiego „…wiersze opisujące świat dziecięcych żywiołów bez skutecznego silenia się na „dziecięcość”. Dojrzała wartość artystyczna tego świata to znakomity korytarz do świata sztuki „prawdziwej”…”

nakład wyczerpany

„MAGICZNE MIEJSCA”
tomik poezji
Turek 2007

ilustracje: ks. Krzysztof Niespodziański

Antologia przezentująca plon ósmej edycji Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. „Magiczne miejsca” to zbiór wierszy 24 autorów, których prace nagrodzono i wyróżniono.

cena: 5 zł

” REPORTAŻE Z AUKCJI”
ELA GALOCH
Nr 4 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2007
ilustracje: ks. Krzysztof Niespodziański

Wybór wierszy Eli Galoch został wydany z okazji jubileuszu 20 lecia pracy literackiej autorki. Autorka dokonała wyboru wierszy z okresu 20 lat swojej twórczości literackiej. Wiersze ujęte w 7 cykli tematycznych, każdy cykl otwiera tytuł i grafika autora ilustracji.

cena: 10 zł

ZBIÓR PRAC
LEON LUBOMIR KRUSZYŃSKI
Nr 3 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2007

Książka jest zbiorem prac napisanych przez człowieka, żyjącego w Turku w latach 1882 – 1935. Był lekarzem weterynarii na powiat turecki, ale nie ograniczał się tylko do pełnienia obowiązków zawodowych. Żywo interesował się życiem społecznym miasta i jego mieszkańców, co znajdowało odzwierciedlenie w licznych publikacjach zamieszczanych na łamach ówczesnej prasy lokalnej. Był autorem pierwszej monografii miasta Turku. Wszystkie prace i monografia stanowią zawartość wydanej książki.

cena: 20 zł

„JESIENNE ROZMOWY”
tomik poezji
Turek 2006
ilustracje: ks. Krzysztof Niespodzieński

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej części zamieszczone zostały wiersze nagrodzone i wyróżnione w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim p.h. „Zbiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę” organizowanym przez Stowarzyszenie „PRZYSTAŃ” w Turku. Druga część to antologia wierszy poetów turkowskich, którymi merytorycznie opiekuje się Stowarzyszenie „PRZYSTAŃ” i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku.

cena: 5 zł

„SPRZYMIERZEŃCY KSIĘŻYCA”
LECH LAMENT
tomik poezji

Turek 2006

Książka zawiera wybór wierszy Lecha Lamenta „lidera” turkowskiego środowiska literackiego. Tak ocenił wiersze Leszek Żuliński autor wstepu: „wiersze estetyzujące, rozsnuwające piękne pejzaże (duchowe: zewnętrzne), ale przede wszystkim wiersze bardzo głęboko i subtelnie przenikające w głąb ludzkiej natury, wzruszenia, przeżywania”.

cena: 5 zł

„DRAMAT CODZIENNOŚCI”
antologia poetycka.

Turek 2006

Antologia jest zbiorem wierszy laureatów VII Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.

cena: 5 zł

„ZAPISKI CZARNOKSIĘŻNIKA”
LECH LAMENT
Nr 2 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Turek 2006

Wybór wierszy Lecha Lamenta został wydany z okazji jubileuszu 30 lecia pracy twórczej autora. Autor dokonał wyboru wierszy z okresu 30 lat swojej twórczości literackiej. Wiersze ujęte w 14 cykli tematycznych. Każdy cykl otwiera tytuł i grafika autora ilustracji.

cena: 10 zł

„WRZEŚNIOWE   DNI”
TADEUSZ PIETRZAK
Nr 1 w serii wydawniczej „BIBLIOTHECA TURCOVIANA”
Rok 2006

Tadeusz Pietrzak, uczeń Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego im. T. Kościuszki w Turku i plutonowy podchorąży 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu, jest autorem niezwykłego pamiętnika, opisującego tragiczne dni polskiego września 1939 r. widziane oczami młodego żołnierza.Jego autor po kapitulacji włączył się w działania konspiracyjne i jako żolnierz  ZWZ zginął w Wilnie, rozstrzelany przez hitlerowców prawdopodobnie w końcu 1942 r.Opowieść o wojennych losach działania 29 PSK, przechowana szczęśliwie przez dziesięciolecia, ukazuje się jako dokument tych czasów, wnosząc szereg nieznanych I cennych informacji do wojennych losów historycznej ziemi kaliskiej – Turku, Uniejowa, Dąbia na Nerem, Łęczycy, Kalisza.

nakład wyczerpany

„TUREK I OKOLICE”
PRZEWODNIK TURYSTYCZNY
Turek 2005

Przewodnik jest efektem konkursu „Moja mała Ojczyzna – Turek i okolice”, ogłoszonego przez Bibliotekę Publiczną w Turku wśród uczniów Gimnazjum Nr 1 i Nr 2. Przewodnik zredagował w oparciu o nagrodzone prace konkursowe Witold Wojciechowski, nauczyciel geografii Liceum Ogólnokształcącego w Turku. Przewodnik prezentuje najciekawsze miejscowości i obiekty na terenie powiatu tureckiego.

nakład wyczerpany

„CHWILE UNIESIENIA”
ANTOLOGIA POETYCKA
Turek 2005

Antologia wierszy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego organizowanego przez Stowarzyszenie PRZYSTAŃ w Turku.

cena: 5 zł

 

Wszystkie dostępne wydawnictwa można zakupić w Turku: Wypożyczalnia dla dorosłych i młodzieży, ul. Dworcowa 5, a wydane w serii „Bibliotheca Turcoviana” także w: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Pl. Wojska Polskiego 1

Książki można zamówić telefonicznie: 63 2785134 w. 23 (wysyłamy za zaliczeniem pocztowym).