Biblioteka – świat w jednym miejscu

Jak co roku w dniach od 8 do 15 maja obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegorocznym obchodom bibliotekarskiego święta przyświeca hasło „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Zapraszamy do zapoznania się z zaplanowanymi wydarzeniami.

9 maja (poniedziałek)

• godz. 9.30 – Porozmawiajmy o migrantach – warsztaty literackie na podstawie książki „Migranci” (grupa zorganizowana)
  • godz. 17.00- Bibliosmyki w świecie pszczół (grupa I)

10 maja (wtorek)

• godz. 9.20 – Niezwykły świat pszczół – warsztaty literacko-plastyczne na podstawie wybranych książek (grupa zorganizowana)
  • godz. 11.00 – Warsztaty żeglarskie z Jackiem Podgórskim (grupa zorganizowana)
  • godz. 17.00 – Spotkanie z Jackiem Podgórskim – „Najpiękniejsze zakątki wysp Morza Śródziemnego. Majorka, Minorka, ibiza, Korsyka, Sardynia i Sycylia”
  • godz. 17.00- Bibliosmyki w świecie pszczół (grupa II)

11 maja (środa)

• godz. 9.15 – Niezwykły świat pszczół – warsztaty literacko-plastyczne na podstawie wybranych książek (grupa zorganizowana)

12 maja (czwartek)

• godz. 15.00 – Warsztaty rękodzieła

13 maja (piątek)

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem ze Stephenem Hawkingiem) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki. [Opis pochodzi ze strony: www.sbp.pl]