Ilustrowali z Olą Cieślak

Powiększ obraz

W dniach od 29 do 31 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku odbywały się autorskie warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Aleksandrą Cieślak. Zajęcia to jedna ze składowych zadania „Wspólnie tworzymy własne, żywe książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2017”.

Przez trzy dni uczniowie turkowskich podstawówek spotykali się z Aleksandrą Cieślak, by wspólnie zilustrować książkę dla najmłodszych. Uczestnicy zajęć wykorzystywali przeróżne metody plastyczne, by stworzyć cieszące oko ilustracje. Zadaniem warsztatowiczów było również opracowanie typografii dla poszczególnych historii i stworzenie nieszablonowej okładki. Bajki, nad którymi pracowały dzieci to z kolei efekt pracy bibliotekarzy z Turku i powiatu tureckiego, którzy stworzyli zabawne historyjki, uczące ważnych zachowań, jak chociażby akceptacji dla odmienności czy szacunku dla rodziców.

Efekty warsztatów z pewnością zaskoczą wszystkich, którzy sięgną po gotową już książkę. Trudno się temu dziwić, gdyż prowadzącą zajęcia była Aleksandra Cieślak – ilustratorka i autorka książek dla dzieci, współpracująca z takimi wydawnictwami jak Dwie Siostry czy Bona. Ola Cieślak studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Projektowania Książki) oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz następujące tytuły książek: „Od 1 do 10”, „Love Story”, „Co wypanda, a co nie wypanda”, „Co by tu wtrąbić?”, „Piwnice”, „Złe sny” i „Świńska książeczka”.

 

Kolejnym etapem projektu będzie stworzenie audiobooka do książki, za którego nagranie odpowiedzialny jest partner zadania – Stowarzyszenie Przystań. W listopadzie, podczas podsumowania wszystkich działań projektowych, odbędzie się oficjalna promocja książki.

Całkowity koszt zadania wynosi 38 200 zł, z czego miejskiej bibliotece udało się otrzymać dofinansowanie ze środków MKiDN w wysokości 30 400 zł.

Materiał prasowy MBP w Turku