Opowiadały o Leonie Janie Sachsie

Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik, autorki projektu nadania jednemu z turkowskich rond imienia Leona Jana Sachsa, zaprezentowały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku efekty swojej pracy. Prezentacja, którą przygotowały uczennice Liceum, przedstawiała poszczególne etapy przygotowania projektu oraz w szczegółowy sposób przybliżyła sylwetkę wybranej postaci.

Licealistki biorą udział w rekrutacji do  XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której tematyką w tym roku jest „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Kandydaci, którzy chcą uczestniczyć w sesji SDiM musza sprostać zadaniu polegającemu na odnalezieniu w najbliższym otoczeniu miejsca, którego nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z przepisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu oraz innego ustroju totalitarnego lub też odnalezieniu takiego, które nie ma jeszcze nazwy i nadania mu nowej. Na drugą z opcji zdecydowały się Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik, które chciałyby, aby rondo u zbiegu ul. Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza nosiło imię Leona Jana Sachsa. Część materiałów niezbędnych do realizacji projektu uczennice Liceum odnalazły w Czytelni Książek, Czasopism i Zbiorów Regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.

Bohater wybrany przez autorki projektu urodził się w 1877 roku na Litwie, a zmarł w 1947 roku w Turku. Studiował teologię ewangelicką, po czym podjął pracę jako ksiądz w kilku parafiach. Od roku 1913 był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Turku. Zasłynął z okazywania dużego szacunku polskości, miedzy innymi poprzez używanie języka polskiego podczas odprawiania nabożeństw. Leon Jan Sachs był także aktywnym działaczem społecznym, współtwórcą Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Spożywców i założycielem Domu Opieki Społecznej, znajdującego się przy ul. Browarnej. Podczas II wojny światowej wykazał się patriotyczną postawą, sprzeciwiając się podpisaniu volkslisty. Z tego powodu został wraz z rodziną wyrzucony z plebanii i pozbawiony urzędu pastorskiego.

Wyniki rekrutacji już wkrótce. Liczymy, że projekt Mileny i Jessiki zostanie wyróżniony, a licealistki znajdą się wśród 230 uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży.