Profilaktyka zdrowia Seniora

W ramach funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku Programu 50+ przeprowadzony został cykl spotkań, dotyczących profilaktyki zdrowia Seniora. Wszystkie, cieszące się niezwykle dużym zainteresowaniem pogadanki, poprowadził fizjoterapeuta – pan Szymon Baraniecki.

O tym, jak niezwykle ważna okazuje się profilaktyka chorób układu krążenia – by w pełni cieszyć się zdrowym sercem i utrzymać naczynia krwionośne w prawidłowym stanie – Szymon Baraniecki przekonywał Seniorów na pierwszym z cyklu spotkaniu – 7 lutego.

Na kolejnym spotkaniu 21 marca poruszone zostały zagadnienia związane z układem kostnym. Dostarczyło ono wielu cennych informacji, dotyczących m.in. przyczyn powstawania bólu, zachowania właściwych postaw przy wykonywaniu codziennych czynności oraz możliwości szeroko pojętej fizjoterapii.

4 kwietnia zaproponowaliśmy naszym Seniorom kolejną pogadankę w zakresie świadomości zdrowotnej. Tym razem mowa była przede wszystkim o utajonym wrogu zdrowia i samopoczucia –  zakwaszeniu organizmu. Seniorzy dowiedzieli się m.in. jakie są pierwsze objawy zakwaszenia organizmu, poznali przyczyny zakwaszenia, mieli okazję porozmawiać o produktach zakwaszających
i odkwaszających organizm, dowiedzieli się, co dzieje się z nadmiarem kwasów, wreszcie otrzymali cenne wskazówki, jak uniknąć zakwaszenia.

Ostatnie spotkanie, 18 kwietnia, poświęcone było chorobom cywilizacyjnym, zwanym również chorobami XXI wieku, dotykającym zwłaszcza państw szybko rozwijających się. Seniorzy poznali czynniki ryzyka, rodzaje i charakterystykę chorób. Oczywiście największy nacisk został położony na profilaktykę tychże chorób.

Biblioteka serdecznie dziękuje panu Szymonowi za poświęcony czas, doceniając tak duże zaangażowanie wyraża swoją wdzięczność za gotowość do współpracy.

Cieszymy się bardzo, że nasze wtorkowe wykłady gromadzą coraz większą liczbę osób. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki wszystkich zainteresowanych Seniorów. Kolejne wtorkowe spotkanie w ramach Programu 50+ odbędzie się 9 maja o godzinie 17.00. W Tygodniu Bibliotek gościć będziemy Magdę Omilianowicz – dziennikarkę, reporterkę, podróżniczkę i pisarkę. Omilianowicz jest m.in. autorką książki „Bestia. Studium zła” – historii Leszka Pękalskiego, zwanego „wampirem z Bytowa”, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Serdecznie zapraszamy!

Materiał prasowy MBP w Turku