Poetycki wtorek w turkowskiej Bibliotece

Powiększ obraz

Niezwykle miłą niespodziankę sprawiła wszystkim miłośnikom poezji Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Tuż przed świętami przygotowaliśmy dla naszych Czytelników prawdziwie poetycką ucztę – promocję kolejnego wydawnictwo Bibliotheca Turcoviana, pierwszego w serii Debiuty – otwierającej drogę nowym twórcom – tomiku poetyckiego „Olśnienie” Anny Pękacz.

Nie zawiedli się wszyscy wielbiciele liryki, którzy we wtorkowe popołudnie, 19 grudnia, przybyli do turkowskiej Książnicy. Niezwykle nastrojowy wieczór poetycki, promujący najnowsze wydawnictwo Biblioteki, współprowadzili Ewelina Derucka – Dyrektor MBP w Turku oraz turkowski poeta – Lech Lament.

Anna Pękacz to mieszkanka Turku, która oprócz poezji interesuje się również malarstwem na płótnie, desce, szkle oraz płaskorzeźbą ze skóry. Zaczęła pisać po śmierci Artura Jurgawki, turkowskiego poety, który również „pojawia się” na kartach tomiku. Pierwszy wiersz Poetki, pt. „Przytul się”, ukazał się w tomiku poetyckim Stowarzyszenia „Przystań” w Turku, w roku 2011. W kolejnych latach jej wiersze ukazywały się między innymi w antologiach poetyckich wydawanych przez turkowską Bibliotekę czy Stowarzyszenie „Przystań”.

W tomiku „Olśnienie” znaleźć można wiersze utrzymane w nastroju pełnym spokoju i refleksji. W swoich utworach poetyckich Pani Anna częstokroć odwołuje się do dzieciństwa spędzonego w rodzinnych stronach i maluje niezwykle sugestywne obrazy przyrody. To poezja odwołująca się do wrażeń zmysłowych czytelnika. Dużą część zbioru, zapewne tę najbliższą sercu Autorki, stanowią wiersze, w których dominuje tęsknota za bliskimi, których nie ma już obok niej.

Na promocję zaproszenie przyjęli między innymi Jerzy Kurzawa – Wiceburmistrz Miasta Turku, Maryla Stolarek – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Turku oraz Jan Nowak – Wójt Gminy Kawęczyn, z której pochodzi Poetka. Nie zabrakło także przedstawicieli Rady Programowej serii Bibliotheca Turcoviana – Anny Maćczak oraz Andrzeja Jarka. Sala konferencyjna Biblioteki zapełniła się również rodziną oraz przyjaciółmi Pani Anny, którzy chętnie czytali wybrane przez siebie wiersze. Padło wiele ciepłych słów pod adresem Poetki, nie zabrakło również serdecznych rozmów, autografów w zakupionych egzemplarzach czy pamiątkowych zdjęć. Miłym akcentem na zakończenie był słodki poczęstunek – wspaniałe domowe ciasta przygotowane przez przyjaciół Autorki.

Tomik poetycki „Olśnienie” Anny Pękacz można zakupić w Wypożyczalni dla dorosłych i młodzieży do lat 16 MBP w Turku.