O lokalnych bohaterach

Powiększ obraz

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” to temat pierwszego w nowym semestrze spotkania dla uczestników funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku Programu 50+. We wtorkowe popołudnie, 23 stycznia, gościliśmy uczennice z I LO w Turku – Jessicę Dominiak oraz Gabrielę Frątczak wraz z opiekunem – Panią Anną Mękarską.

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” to projekt regionalistyczny realizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Turku we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, którego partnerem jest m.in. MBP w Turku. Celem projektu jest zapoznanie się uczniów z życiorysami lokalnych bohaterów, jak również z narzędziami oraz metodami niezbędnymi do stworzenia biografii. Uczestnicy projektu wspólnie stworzyli listę kilku bohaterów, a efektem końcowym ich pracy stają się wycinki biografii utrzymane w różnorakich formach – wywiadu, wspomnienia, opowiadania, reportażu. Nad pracą uczniów czuwają nauczycielki języka polskiego z I LO – Mariola Maciaszek, Anna Mękarska oraz Katarzyna Szczepanik.

Na pierwszym z cyklu trzech spotkań Seniorzy mieli okazję zapoznać się z sylwetkami Tomiły Składkowskiej, Danuty Chmielewskiej oraz ks. Jana Katarzyńskiego. Bogato opracowane prezentacje młodych uczestników projektu niezwykle zaciekawiły licznie zebranych słuchaczy.

W tym semestrze przed uczestnikami Programu 50+ jeszcze m.in. trzy spotkania autorskie: z pisarką i dziennikarką – Teresą Moniką Rudzką, z Alicją Bogdan – autorką książki „Piękna każdego dnia. 365 wskazówek stylistki” oraz spotkanie „Rozwój osobisty jest możliwy w każdym wieku. Jak być lepszym – praktyczne inspiracje” z Jackiem Łapińskim, autorem książki „Jak być lepszym”. Seniorzy będą mieli również okazję spotkać się z lokalną poetką – Jadwigą Mariolą Jankowską oraz wziąć udział w „żywej lekcji historii” z przedstawicielem Związku Sybiraków Polskich. Czeka na nich także pogadanka o symbolice i zwyczajach Świąt Wielkanocnych przygotowana przez przedstawiciela Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, natomiast o kierunkach wakacyjnych podróży opowiedzą im przedstawiciele Biura Podróży MY TRAVEL.

Poza wykładami w ramach Programu funkcjonują Dyskusyjny Klub Książki, Biblioteczny Klub Filmowy i Warsztaty rękodzieła, Seniorzy uczęszczają również na kurs komputerowy, kurs języka angielskiego dla początkujących i średnio zaawansowanych oraz uczestniczą w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” realizowanej w ramach współpracy Biblioteki z turkowskimi przedszkolami.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą ofertą Seniorów!