Wspólnie stworzyli niezwykłe książki

Powiększ obraz

„Wspólnie tworzymy własne, żywe książki” to nazwa zadania, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od kwietnia tego roku realizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przystań. Uroczyste podsumowanie projektu przyciągnęło rzesze Turkowian ciekawych pracy lokalnej społeczność.

Podsumowanie projektu to przede wszystkim okazja żeby podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się w jego realizację. To także możliwość pochwalenia się przed mieszkańcami efektami wielomiesięcznej pracy.

W sumie dzięki zaangażowaniu wielu osób powstały dwie niezwykłe publikacje: komiks historyczny „Kościuszko. tego nie wiedziałeś” oraz zbiór opowiadań dla dzieci wraz z audiobookiem „Sercowe bajeczki”. Zanim jednak książki trafiły do mieszkańców odbyły się dwa rodzaje warsztatów. Podczas pierwszych z nich – warsztatów komiksowych prowadzonych przez Szymona Teluka, turkowska młodzież nie tylko dowiadywała się jak tworzyć komiksy, ale przede wszystkim intensywnie pracowała nad komiksowymi historiami Tadeusza Kościuszki. Drugie warsztaty to spotkanie dzieci z lokalnych szkół podstawowych z ilustratorką Aleksandrą Cieślak. Mali artyści pod okiem specjalisty wykonywali ilustracje do bajek napisanych przez miejscowych bibliotekarzy, tworzyli typografię do książki oraz zgodnie z pomysłem ilustratorki wykonywali elementy okładki. I tak właśnie powstały „Sercowe bajeczki”, do których partner zadania, Stowarzyszenie Przystań, w profesjonalny sposób nagrało audiobooka.  Jednym z ostatnich etapów zadania były międzypokoleniowe spotkania seniorek z przedszkolakami, które zaprezentowali dzieciom książkę oraz zapoznały z jej treścią.

Podczas sobotnie podsumowania i promocji dwóch wydanych publikacji dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku przedstawiła wszystkim zebranym najważniejsze informacje na temat zadania, a także wspólnie z burmistrzem Romualdem Antosikiem i przedstawicielami  miejskiego samorządu podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. Uczestnicy wydarzenia mogli także podziwiać pracę partnerów zadania – Stowarzyszenia Przystań i I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, którzy na podstawie wydanych książek przygotowali dwa przedstawienia. Dodatkową atrakcją była możliwość otrzymania obu publikacji.

Zadanie „Wspólnie tworzymy własne, żywe książki” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2017. Całkowity koszt realizacji wyniósł 38 200 zł, z czego biblioteka pozyskała ze środków MKiDN 30 400 zł.