Lokomotywa jak prawdziwa

Powiększ obraz

„Lokomotywa” Juliana Tuwima była głównym motywem tegorocznego Maratonu Głośnego Czytania, zorganizowanego przez Piwnicę Talentów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, w związku z XV Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom (29 maja – 5 czerwca 2016 r.). Głównym celem akcji, zainicjowanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest promocja głośnego czytania dzieciom przez osoby dorosłe oraz popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Turkowska Biblioteka włączyła się do obchodów OTCD poprzez organizację spotkań skierowanych do przedszkolaków, podczas których wspomniany wiersz czytali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Irena Tomaszak-Zesiuk – była posłanka i nauczycielka turkowskiego LO, Urszula Szczęsna – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku, Małgorzata Antczak – pielęgniarka szkolna, Paweł Kołata – ratownik WOPR, Joanna Chalecka-Kuraszyk – artysta plastyk, Monika Gruszczyńska-Smak – logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku, Ewa Kiwak – dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku, Elżbieta Nowak – nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku, Sylwia Przybylska – instruktor w Miejskim Domu Kultury w Turku, Monika i Norbert Kaczmarek – kierownicy pociągu w PKP Intercity Zakład Zachodni Sekcja Poznań, Waldemar Opitz – ochroniarz oraz Dariusz Jasak – przewodniczący Rady Miejskiej w Turku, a także nauczyciel w ZSR w Kaczkach Średnich.

Po wysłuchaniu wiersza każda grupa dzieci miała do wykonania zadanie. Należało pomalować lokomotywę oraz wagoniki wraz z zawartością według treści tuwimowskiego wiersza. Ponieważ grup było więcej niż opisanych w wierszu wagoników, dwie ostatnie grupy przedszkolaków musiały wymyślić, co będzie przewożone w kolejnych wagonikach. Dzieci są bardzo kreatywne, więc nie było z tym zadaniem żadnego problemu. W jedenastym wagoniku znalazły się książki (wspaniały pomysł!), natomiast w ostatnim zgodnie zdecydowano, że transportowane będą komputery. Przedszkolaki wykonywały również tory kolejowe oraz kolorowe krajobrazy, które stanowią nieodłączny element każdej podróży. Obecnie piękna lokomotywa z dwunastoma wagonikami zdobi korytarz Filii dla dzieci w turkowskiej Bibliotece na ul. Dworcowej.

Ponadto podczas każdego ze spotkań przedszkolaki miały możliwość porozmawiania z osobą czytającą na temat wykonywanej przez nią pracy, np.z ratownikiem na temat bezpieczeństwa nad wodą czy też o podróżowaniu pociągiem z pracownikami kolei.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem tegorocznym Maratonem Głośnego Czytania część spotkań odbyła się poza pierwotnie zaplanowanym terminem. Tym sposobem Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „rozciągnął się” prawie do dwóch tygodni 🙂

W bibliotecznym Maratonie udział wzięły dzieci z: Przedszkoli Samorządowych nr 3, 4 i 6 w Turku, Przedszkoli Prywatnych „Mały Odkrywca” i „Magiczna Chatka” w Turku oraz Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słodkowie. W sumie od 30 maja do 9 czerwca 2016 r. odbyło się 13 spotkań, w których uczestniczyło ponad 270 osób.

Każde dziecko na pamiątkę spotkania otrzymało zakładkę do książki lub naklejkę z logo Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.