Turkowianie lubią się bać – Dreszczówka już za nami

Powiększ obraz

7 i 8 października upłynął w Turku pod znakiem grozy i kryminału. Wszystko za sprawą wyjątkowego festiwalu DRESZCZÓWKA, który zorganizowało Studio Grozy we ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Przystań i Miejską Biblioteką Publiczną w Turku. Impreza odbyła się dzięki ogłoszonemu przez bibliotekę Konkursowi na oddolne inicjatywy mieszkańców w ramach zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście”, na które instytucji udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DRESZCZÓWKA to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników grozy i czarnego kryminały. W piątek, 7 października, w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, odbyły się wydarzenia skierowane dla młodzieży szkolnej. To właśnie z myślą o nich organizatorzy przygotowali spotkanie autorskie ze znanym pisarzem, Marcinem Szczygielskim. Zaproszony autor nie tylko opowiadał o swojej twórczości, ale także chętnie odpowiadał na liczne pytania młodych czytelników. Tego dnia młodzież mogła także wziąć udział w niesamowitym warsztacie, który pozwolił ochotnikom wcielić się w rolę aktorów, odgrywających Słuchowisko z Obrazem czyli autorską formę artystyczną, stworzoną przez Studio Grozy.

Kolejny dzień DRESZCZÓWKI to próba stworzenia przyjaznej atmosfery do rozmów o literaturze grozy i czarnym kryminale. W siedzibie Miejskiej biblioteki Publicznej w Turku odbyła się fascynująca część panelowa, poprowadzona przez Jarka Klonowskiego, w której wzięli udział znamienici twórcy.

 Kazimierz Kyrcz Jr, Patryk Bogusz, Tomasz Siwiec, Tomasz Czarny  i Adam Deka rozmawiali o nienadnaturalnym horrorze w literaturze. Z kolei Anna Musiałowicz, Wojciech Gunia, Paweł Mateja Jakub Bielawski poruszyli problem nieszczęśliwego bohatera w literaturze. W między czasie odbył się wernisaż prac Łukasza Gwiżdża, a każdy z gości mógł zapoznać się z ofertą wydawniczą Wydawnictwa IX , Dom Horroru, Horror Masakry i Xeromorph.

Po części panelowej uczestnicy DRESZCZÓWKI przenieśli się do siedziby Stowarzyszenia Przystań, gdzie odbyła się premiera najnowszego słuchowiska Studio Grozy „Płacz” na podstawie tekstów Anny Musiałowicz. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ekipy z grupy teatralnej Poruszenie odbyło się to w sposób niezwykle klimatyczny i profesjonalny.

Zanim jednak wszyscy porządnie się przestraszyli, widownię do łez rozbawili Kamil Mączka i Jarek Klonowski w inscenizowanej rozmowie „Nosferatu”.

Dreszczówka – Festiwal Fanów Grozy i Horroru  to kolejna z oddolnych inicjatyw lokalnych, którą udało się zrealizować wspólnie z mieszkańcami w ramach Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście”, na które biblioteka pozyskała środki z BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.