Nie tylko „Pan Samochodzik”

Na niezwykle sympatyczne, literackie popołudnie mogli liczyć uczestnicy, funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku, Programu 50+. We wtorek, 7 listopada, przy szczelnie wypełnionej sali gościliśmy autora powieści detektywistycznych i sensacyjnych, satyryka, dziennikarza, kontynuatora powieści z serii „Pan Samochodzik” – Arkadiusza Niemirskiego.

Arkadiusz Niemirski to autor książek zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych. Jego debiutem była wydana w 2000 roku powieść „Pan Samochodzik i skarby Wikingów”. Przez kolejne sześć lat autor wzbogacił wymyśloną przez Zbigniewa Nienackiego serię przygód historyka sztuki – Tomasza o szesnaście tomów. Obecnie pisarz zajmuje się własną twórczością, nie chce być jednoznacznie kojarzony tylko z kultową serią, jak podkreśla dysponuje ogromnym potencjałem pisarskim i  stara się uciec od zaszufladkowania. Jego pierwsza „oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży – „Pojedynek detektywów” – ukazała się w 2003 roku. W tym samym roku autor wydał jeszcze zbiór opowiadań kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała”. W 2014 roku ukazała się ostatnia powieść dla dorosłych – „Prowokator”, natomiast w 2015 roku pojawiły się wznowienia dwóch starszych pozycji – „Pojedynek detektywów” oraz „Testament bibliofila”. To oczywiście wybrane pozycje z bogatej bibliografii twórcy. Najnowsze książki powieściopisarza to „Dziennik grzesznika” z 2016 roku i „Pasztetowe wakacje” wydane w tym roku.

Literatura to nie jedyna dziedzina sztuki bliska Niemirskiemu. W latach osiemdziesiątych pisał skecze satyryczne i występował na estradzie w kabarecie pod nazwą „kabaret i …”. Przez kilka lat współpracował również z Programem III Polskiego Radia, występując gościnnie w audycjach rozrywkowych. Pisarz współpracuje także z prasą lokalną oraz magazynami muzycznymi („Tylko Rock”, „Teraz Rock”), uprawia również publicystykę.

Swój bogaty życiorys i drogę twórczą nasz gość przedstawił w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej, w której nie zapomniał o klasykach literatury detektywistycznej i sensacyjnej oraz o kultowej serii „Pan Samochodzik”. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem sposobu prezentacji pisarza. W formie stand-up’u opowiadał o swoim dzieciństwie, książkach, nauce, podróżach, kabarecie rocku oraz innych swych pasjach. Poczucie humoru, zabawne puenty, wspaniały kontakt z odbiorcami zaowocowały wspaniałą atmosferą. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście serdecznych rozmów z oczarowanymi uczestnikami spotkania, autografów w zakupionych książkach i pamiątkowych fotografii z autorem.

Kolejne wtorkowe spotkanie dla uczestników Programu 50+, na którym rozstrzygniemy i podsumujemy Konkurs Multimedialny ph. „Historia prasy turkowskiej”, już 21 listopada o godz. 17.00 w siedzibie MBP w Turku. Serdecznie zapraszamy!